KKTC erken seçim sürecine girdi

20 Mayıs 2013 Pazartesi 15:29

KKTC'de siyasi kargaşa dinmek bilmiyor. Mahkemelik olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı'ndan sonra şimdi de muhalefet ve hükümet erken seçime gidilmesi kararı aldı. KKTC'de Başbakan İrsen Küçük'ün ABD temasları esnasında örgütlenen...

KKTC erken seçim sürecine girdi

KKTC'de siyasi kargaşa dinmek bilmiyor. Mahkemelik olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı'ndan sonra şimdi de muhalefet ve hükümet erken seçime gidilmesi kararı aldı.

KKTC'de Başbakan İrsen Küçük'ün ABD temasları esnasında örgütlenen muhalefet, Küçük'ü başbakanlık koltuğundan indirebilmek için için her yolu deniyor. Muhalefet, iktidardaki UBP'den 3 milletvekilini de aralarına katarak Cumhuriyet Meclisi'ne erken seçim ve hükümete güvensizlik önergesi sundu. Bu sabah meclise sunulan önergede muhalefet partilerinin ve 8 UBP milletvekilinin 29 Eylül’de erken seçim önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesi için tezkere oybirliği ile onaylandı.

Bunun yanı sıra KKTC'de ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi ile diğer muhalefet partileri Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) ile UBP’li bazı milletvekillerinin imzasını taşıyan Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı verilen güvensizlik önergesi, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda okundu.

CTP, DP, TDP ve UBP’ye bağlı 26 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesi, Anayasa gereği önümüzdeki pazartesi günü görüşülecek.

KÜÇÜK, EROĞLU'NU HEDEF ALDI

Yaşanan bu gelişmeler esnasında KKTC Meclisi'nde söz alan Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na ithafen Kıbrıs sorunun dış ülkelere gezi yapılarak anlatılması gerektiğini söyledi.

Bu kargaşanın sorumlusunun Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olduğunu ima eden Küçük, "Biz hizmetten korkmuyoruz. Dış geziler yapmışsam ve Kıbrıs konusunu görüşebilmişsem, bu ülkenin derdini anlatmak içindir. Siz Dikilitaş'ta oturarak sorunu çözeceğinizi sanıyorsunuz. Silihtar'da oturan işbirlikçiniz de bu meseleyi çözemez. Büyük hayal içindesiniz. Bu davayı çözmek için dış temaslarda olacaksınız." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x