Koronavirüs'ten sonra şimdi de Hantavirüs ortaya çıktı

24 Mart 2020 Salı 16:33

Çin'in Yunnan eyaletinden Shandong eyaletine gitmekte olan bir kişi fenalaşarak hayatını kaybetti. Ölen kişide hantavirüse rastlandı. Peki hantavirüs nedir, nasıl bulaşır?

Koronavirüs'ten sonra şimdi de Hantavirüs ortaya çıktı

 Hayatını kaybeden kişide hantavirüse rastlanırken, otobüsteki diğer 32 yolcu da teste sokulmak üzere hastanelere gönderildi.

Koronavirüs'ten sonra şimdi de Hantavirüs ortaya çıktı

HANTAVİRÜS NEDİR?
Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde yer alan bilgilere göre, Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs, ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını alır.

Virüsun yol açtığı Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hantavirüs pulmoner sendrom (HPS)’a neden olan tip daha çok Amerika kıtasında görülmektedir. Geçen yıllarda ülkemizde ortaya çıkan, kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin etkeni olan nairovirüs de yine bunyaviridae ailesindendir.

BULAŞMA YOLU
Fareler ve diğer bazı kemirgenler hantavirüs taşıyıcısıdır.Özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler. Dünyada da oldukça yaygındır.

– Kemiricilerde kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur. Viremi neticesinde viruslar en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve daha çok da akciğerlerinde yerleşir.Virusu taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.

– İnsana bulaş yolunun özellikle enfekte kemirgenlerinin virüs bulaşlı çıkartılarının, solunması aracılığıyla olduğu düşünülmektedir.

– Kemirgenin insanı ısırmasıyla virus geçişi çok nadirdir.

– Hantavirüs temasla insandan insana geçmez.

– Kemirgenlerin çıkartılarıyla kirlenmiş yiyeceklerle bulaşıp bulaşmadığı ise virüsün mide asidine dirençsiz oluşu nedeniyle şüphelidir.

– Yapılan araştırmalar virüsün kan transfüzyonuyla da geçmediğini göstermiştir.

– Hantavirüsün inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmazlar, ancak bu hayvanlar kemiricilerle temas halindeyseler onların çıkartılarını taşıyarak aracılık yapabilirler.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x