Küçük Elizabeth'in Nazi selamı İngiltere'nin gündemine oturdu

18 Temmuz 2015 Cumartesi 14:15

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 82 yıl önce küçük bir çocukken ailesiyle birlikte Nazi selamı verdiği ortaya çıktı.Kraliyet ailesinin, Adolf Hitler'in iktidara geldiği 1933 yılında Nazi selamı verirken çekilmiş fotoğrafları The...

Küçük Elizabeth'in Nazi selamı İngiltere'nin gündemine oturdu

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 82 yıl önce küçük bir çocukken ailesiyle birlikte Nazi selamı verdiği ortaya çıktı.

Kraliyet ailesinin, Adolf Hitler'in iktidara geldiği 1933 yılında Nazi selamı verirken çekilmiş fotoğrafları The Sun gazetesi tarafından yayınlandı. Buckginham Sarayı ise geleneği bozarak gazeteye tepki gösterdi. Saraydan yapılan açıklamada, "80 yıl önce çekilmiş ve majestelerinin aile albümünde yer alan bu fotoğrafın elde edilip kötüye kullanılması üzüntü verici." denildi.

Fotoğraflarda, 7 yaşındaki Elizabeth'in; annesi, kız kardeşi ve amcasıyla Nazi selamı vererek eğlendikleri görülüyor.

İngiliz basınına konuşan tarihçiler ise o dönemde İngiltere'deki çocukların bu şekilde muziplikler yapmasının normal olduğunu, Nazilerin gerçek yüzünün de sonraki yıllarda ortaya çıktığını belirtiyor. İngiltere Kraliyet Ailesi'nin savaş döneminde Nazilere karşı tavrının bilindiğini ve bu konuda rahat olduklarını ifade eden uzmanlar, ailenin daha çok 'bu fotoğraflar nasıl sızdı?' diye endişe duyduklarını kaydediyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x