Küçük: UBP ikinci tur seçimlere kadar genel başkansız değildir

23 Ocak 2013 Çarşamba 18:56

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Yüksek Mahkeme’nin kararından sonra görevin UBP yetkili kurullarında olduğunu söyledi. Küçük, “Partimizin yeni Genel Başkanı seçileceği 2. Tur seçimine kadar...

Küçük: UBP ikinci tur seçimlere kadar genel başkansız değildir

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Yüksek Mahkeme’nin kararından sonra görevin UBP yetkili kurullarında olduğunu söyledi. Küçük, “Partimizin yeni Genel Başkanı seçileceği 2. Tur seçimine kadar UBP genel başkansız değildir. Yani mahkememiz, ‘UBP’de Genel Başkan yoktur’ dememiştir. İddia edildiği gibi UBP Genel Başkansız değildir.” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, bugün Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında Yüksek Mahkeme’nin UBP Kurultayı ile ilgili kararını değerlendirdi.

Başbakan Küçük, üç aya varan ama öncesinde başlayan ve yaklaşık 8 ayı aşkın bir süredir kamuoyun gündemini meşgul eden UBP Kurultayı ile ilgili Yüksek Mahkeme’nin, öncelikle UBP’de ve iktidar partisi olmaları hasebiyle ülkede daha fazla gerginlik yaşanmaması adına, son noktayı koyduğunu söyledi. Küçük, “Kararla ilgili farklı değerlendirmeler olsa da, bilgi kirliliğine tevessül edilse de ülkemizde, partimizde istikrarsızlık beklentileri olanlar kaybetmiştir.” dedi.

“GÖREV UBP YETKİLİ KURULLARINDA”

Başbakan İrsen Küçük, Yüksek Mahkeme kararıyla ülkenin ve partinin kaosa sürüklenmekten kurtarıldığını ve siyasi huzura yol açıldığını söyledi.

Küçük, “Şimdi görev UBP Yetkili kurullarındadır. Partimizle ilgili konular, mahkeme koridorlarından kendi evimize taşınmıştır. Kurullarımız mahkeme kararını parti tüzüğümüz çerçevesinde değerlendirerek gerekli kararları üretecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

“EYLEM VE SÖZLER GEÇMİŞTE KALMALI”

Başbakan Küçük, bugüne kadar sergilenen eylemler ve söylenen sözlerin geçmişte kalması gerektiğini belirterek, "Bu saatten sonra UBP’li herkes, hep önem verdiğim, partimizin bekası, birlik ve bütünlüğü için sorumluluklarının bilincinde gerekli hassasiyeti göstermelidir." şeklinde devam etti.

Küçük, “Hükümetimiz, devraldığımız azınlık hükümeti olarak değil, 30 milletvekilli Meclis desteğiyle ekonomik ve siyasal istikrar içinde ülkemize, halkımıza hizmete yönelerek, yarınlarımıza olan güveni pekiştirmelidir.” dedi.

“10 GÜNLÜK SÜRE İPTAL EDİLDİ”

Başbakan İrsen Küçük, alt mahkemenin aldığı kararlara saygı duymalarına rağmen katılmadıkları için bir üst mahkemeye gittiklerine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Lefkoşa Kaza Mahkemesi, UBP Kurultayı’nın ikinci turunun 10 gün içinde yapılmasını emretmişti. Biz buna itiraz ettik. Yüksek Mahkeme, bu 10 günlük süreyi haklı olarak iptal etti. İkinci kurultaya gidilmesi halinde; kurultay tarih, yer ve saatini, bizim partimizin yetkili kurullarının karar vereceği açıkça bu kararda vardır”

“SON DELEGE YAPISINA GÖRE KURULTAY TOPLANACAK”

Başbakan Küçük, alt mahkemenin “ikinci tur olması halinde, o günkü delege yapısı ve o günkü divanla gidilmesini” öngören kararının da bozulduğuna işaret etti.

Küçük, “Yüksek Mahkeme net olarak ortaya koymuştur ki, kurultaya gidilecekse, yeni bir divan oluşturulacaktır. Ayrıca son delege yapısına göre kurultay toplanacak.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x