Kürek çekerek okyanusu geçip Gelibolu'ya gidecek

23 Mayıs 2015 Cumartesi 21:34

ABD’nin Seattle şehrinde yaşayan dünyanın önde gelen okyanus kürekçilerinden Erden Eruç 'BARIŞ İÇİN YOLCULUK' sloganıyla New York’tan Gelibolu’ya varmak için yola çıktı. Yerel saatle 12.00'de Manhattan Adası'ndan ayrılan Türk...

Kürek çekerek okyanusu geçip Gelibolu'ya gidecek

ABD’nin Seattle şehrinde yaşayan dünyanın önde gelen okyanus kürekçilerinden Erden Eruç 'BARIŞ İÇİN YOLCULUK' sloganıyla New York’tan Gelibolu’ya varmak için yola çıktı. Yerel saatle 12.00'de Manhattan Adası'ndan ayrılan Türk denizci, önce New Jersey topaklarına uğradı, daha sonra Atlas Okyanusu'na doğru kürek çekmeye başladı.

AKUT koordinatörlüğünde hazırlanan proje, Atlas Okyanusu'nda bir ilk olacak. Kürekle okyanusu geçen ilk Türk unvanına sahip olan Eruç, Çanakkale’nin 100. yıl dönümü anısına Avustralyalı sporcu arkadaşı ile okyanus geçip Akdeniz üzerinden Gelibolu’ya ulaşmaya çalışacak. Aynı zamanda AKUT sporcusu olan Eruç, Fas’a kadar Avustralyalı takım arkadaşı Kendon Glass ile kürek çekecek. Daha sonra İngiliz sporcu arkadaşı Mark Gasson ile yoluna devam edecek.

Çanakkale’de hayatını kaybetmiş askerleri onurlandırmak ve barışı vurgulamak için tekneye Türk, Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiliz bayrakları çekilecek. Yaklaşık 9 ay sürmesi beklenen zorlu proje için bir yıldır hazırlandığını belirten AKUT sporcusu, Gelibolu’da savaşan ülkelerden sporcu davet ederek çok bayraklı bir projeye imza attıklarını, amaçlarının barışa vurgu yapmak olduğunu söyledi. Eruç, denizde kürek çekerek, "savaşın ne kadar anlamsız olduğunu, barışla yoğrulmuş bir toplumun ne kadar üretken olduğunu" göstermek istiyoruz." istediklerini dile getirdi.

Okyanusları aşarak barış mesajı vermenin önemine dikkat çeken Erden Eruç, “Eskiden düşman olan Avustralya’dan bir arkadaşımla 7 metrelik kayıkta 85 gün vakit geçireceğiz. Aynı amaca doğru çaba göstereceğiz. Bu önemli bir mesajdır.” dedi. Eruç, rekorlarının Guinness tarafından tasdik edilmesini beklediğini de söyledi.

Kendon Glass ise Türk sporcu arkadaşı ile dünyaya barış, birlik ve beraberlik mesajı vermek için kürek çekeceklerini söyledi. Glass, projenin çok anlamlı olduğunu belirtti.

3 OKYANUS VE 4 KITAYI KÜREK ÇEKEREK 5 YILDA DOLAŞTI

Ünlü sporcu Eruç 2012 yılında kas gücüyle dünyanın çevresini, 3 okyanus ve 4 kıtayı kürek çekerek, bisiklete binerek, kano yaparak ve yürüyerek, 5 yıl 11 günde devrialem projesini tamamladı. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre ’dünyayı tek başına ve insan gücüyle dolaşan ilk kişi’ olarak yer aldı. 312 gün tek başına Büyük Okyanus'ta kalarak da rekor kırdı. Kitabın 2012 baskısında ’üç büyük okyanusu kürekleyen ilk kişi’ ve 2009 baskısında ’denizde en uzun kalan solo kürekçi’ olarak da gösteriliyor.

"EN BÜYÜK ZORLUKLARIMIZ HAVA ŞARTLARI"

9 ay boyunca okyanusta kürek çekmeyi planlayan Türk sporcu, hava şartlarının kendisi için çok önemli olduğunu belirtti. Takım arkadaşı ile birlikte vardiyalı kürek çekeceklerini belirten Eruç özellikle güneş ve deniz suyundan dolayı cilt sorunları ile karşılaşabileceklerini söyledi.

"OKYANUSLARI AŞIYORUM AMA SPONSOR BULAMIYORUM"

Okyanusta tek başına kalarak rekor kıran Erden Eruç, projelerine destek bulamamaktan şikayetçi. 5 yılda tamamladığı devrialem projesinden 250 bin dolar zarar ettiğini belirten Eruç, barışa yolculuk projesi için çok ciddi sponsor bulamadıklarından yakındı. Projeyi anlattığı kişilerin büyük takdirini kazandığını ancak sponsorluk kısmına gelince çok yardımcı olmadıklarını belirtti.

Projeye katkıda bulunmak ya da süreci izlemek isteyenler "barisayolculuk.com" sitesini ziyaret edebilir.

"EŞİMLE GURUR DUYUYORUM"

Eşini uzun ve maceralı bir yolculuğa uğurlayan Nancy Eruç, kocası ile gurur duyduğunu söyledi. Manhattan Adası'ndan ayrılana kadar eşini yalnız bırakmayan Eruç "Heyecan ifadesi bugün duygularımı ifade etmeye yetmiyor. Barış için kürek çekecek eşimle gurur duyuyorum. Çok başarılı ve çalışkan, bunu başaracağına inanıyorum." dedi. Eruç, kocasını Fas kıyılarında karşılayacağını söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x