Kuzey Kore: 3. nükleer denememizi başarılı bir şekilde yaptık

12 Şubat 2013 Salı 09:37

Kuzey Kore televizyonu, başarılı bir şekilde nükleer deneme yaptıklarını duyurdu. Kanal, Savunma Teknoloji Müsteşarlığı tarafından yeraltı nükleer deneme merkezinde 3. nükleer denemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiklerini duyurdu....

Kuzey Kore: 3. nükleer denememizi başarılı bir şekilde yaptık

Kuzey Kore televizyonu, başarılı bir şekilde nükleer deneme yaptıklarını duyurdu. Kanal, Savunma Teknoloji Müsteşarlığı tarafından yeraltı nükleer deneme merkezinde 3. nükleer denemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiklerini duyurdu. Diğer nükleer denemelere göre güçlendirilmiş nükleer başlığın kullanıldığına dikkat çeken Kuzey Kore televizyonu, kullanılan maddelerden dolayı çevreye zarar vermeden nükleer denemeyi yaptıklarını söyledi.
Yayın sırasında sık sık tam bağımsızlık öğesine vurgu yapan sunucu, ABD’yi eleştirmeyi de ihmal etmedi. Sunucu sözlerini şöyle devam ettirdi: “Bu nükleer deney, cumhuriyetimizin(Kuzey Kore’nin) hukuki ve barışçıl uydu gönderme hakkını ihlal etmeye çalışan ABD’nin bitmek tükenmek bilmeyen düşmanca tavırlarına karşı ülkenin güvenlik ve bağımsızlığı korumak için gerçekleştirilmiştir.”

Konuşmasının devamında kullanılan nükleer başlığın ileri teknolojik özelliklere sahip olduğunu söyleyen sunucu sözlerini şöyle tamamladı: “Bu nükleer deneme, uzayı dahi fethedecek inanç ile güçlü devlet kurmayı ülkü haline getirmiş ordumuz ve halkımızın mücadelesine güç vermiş, Kore Yarımadası’nda ve bölgedeki barışın güvenliğin garanti altına alınmasında büyük bir dönüm noktası olmuştur.”

Bu arada Güney Kore Deprem Araştırma Merkezi, bugün yerel saat ile 11.47’de sarsıntı meydana geldiğini duyurdu. Büyüklüğü 4.9 ila 5.1 arasında olan sarsıntının nükleer denemenin etkisiyle gerçekleştiği ifade edildi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, sarsıntının sebebinin nükleer deneme olduğunu açıkladı. Kuzey Kore ise yerel saat ile 02.43’de nükleer deneme yaptıklarını duyurdu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x