Lavrov: Kara listede Kiev darbesini destekleyenler var

01 Haziran 2015 Pazartesi 18:36

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupalı yetkililere getirilen yasakla Ukrayna’da gerçekleşen darbeyi destekleyenlerin hedef alındığını söyledi.İtalyan meslektaşı Paolo Gentiloni ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında...

Lavrov: Kara listede Kiev darbesini destekleyenler var

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupalı yetkililere getirilen yasakla Ukrayna’da gerçekleşen darbeyi destekleyenlerin hedef alındığını söyledi.

İtalyan meslektaşı Paolo Gentiloni ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Kiev’de gerçekleşen darbe sonrasında Ukrayna’da yaşayan Rusların ayrımcılık ve zulme maruz kaldığını ifade etti.

Avrupalı 89 siyasetçi ve askeri yetkiliye Rusya’ya giriş yasağı getirilmesinin 'keyfi uygulama' olarak eleştirilmesine tepki gösteren Rus Bakan, “AB, Rus yetkililerle ile ilgili kara liste oluşturduğunda bunu hak ettikleri söylenmişti. Şimdi karşı açıklama yapılması ‘tuhaf’.” dedi.

Moskova’nın yaptırım kısır döngüsü oluşturmak istemediğini, bunun kırılmasının Brüksel’e bağlı olduğunu vurgulayan Lavrov, Avrupalı ortaklardan gerçekleri gizlememeleri çağrısı yaptı.

İtalyan Bakan Gentiloni de Rusya-AB ilişkilerinin Ukrayna krizindeki görüş ayrılıkları nedeni ile dondurulması gerektiğini söyledi. İtalyan bakan, yaşanan sorunların ekonomik işbirliğinin durmasına neden olduğu uyarısında bulundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x