Lavrov ve Kerry, Paris’te Suriye’yi görüşecek

24 Mayıs 2013 Cuma 16:42

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin çözümü için Haziran’ın ortasında planlanan Cenevre konferansını değerlendirmek üzere ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile 27 Mayıs’ta Paris’te bir araya gelecek. Rus Bakanın,...

Lavrov ve Kerry, Paris'te Suriye'yi görüşecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin çözümü için Haziran’ın ortasında planlanan Cenevre konferansını değerlendirmek üzere ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile 27 Mayıs’ta Paris’te bir araya gelecek.

Rus Bakanın, ABD ve İngiltere ile siyasi çözüm üzerine sağlanan mutabakatı Fransız yetkililerle de değerlendirmesi bekleniyor.

İnterfaks haber ajansına açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Lavrov ve Kerry’nin Paris görüşmesini teyit etti.

ABD’li yetkililer görüşme ile ilgili yaptıkları açıklamada, Suriye hükümeti ve muhalefet arasında görüşmelerin başlaması için çabaları artırmak istediklerini belirtti.

Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan yedi günlük bir gezide bulunan Kerry, Pazartesi günü Paris’te Lavrov’la bir araya gelecek.

ABD, Suriye muhalefetini, Rusya da Suriye yönetimini konferansa katılmaları konusunda ikna etmeye çalışıyor. Moskova, iki yıldır devam eden kanlı savaşı sonlandırmak için Esed yönetimini toplantıya katılmaları konusunda ikna etmiş durumda.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x