Lise öğrencileri İstanbul'dan Strasbourg'a pedal çevirdi

21 Mayıs 2013 Salı 11:33

Fransız eğitim sistemine bağlı olarak çalışan Pierre Loti Lisesi öğrencileri 12 Nisan’da çıktıkları bisiklet yolculuğunu tam 10 ülke geçerek bir ayda Strasbourg’a ulaşarak tamamladı. 24 öğrenci ve 11 öğretmenle 35 kişinin katıldığı...

Lise öğrencileri İstanbul'dan Strasbourg'a pedal çevirdi

Fransız eğitim sistemine bağlı olarak çalışan Pierre Loti Lisesi öğrencileri 12 Nisan’da çıktıkları bisiklet yolculuğunu tam 10 ülke geçerek bir ayda Strasbourg’a ulaşarak tamamladı. 24 öğrenci ve 11 öğretmenle 35 kişinin katıldığı 'La Traversée' projesinin fikri, daha önce bu yolu ters istikametten tamamlayan beden eğitimi öğretmeni Marc Dammron’a ait.

Günde yaklaşık 100 kilometre mesafe kat eden öğrenciler Türkiye’den başladıkları yolculuğu Bulgaristan Romanya, Hırvatistan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Almanya üzerinden geldikleri Fransa’nın Strasbourg şehrinde tamamlandı.

Fransız otomobil markası Renault gezi için 3 araba tahsis etti, yol boyunca ekip için gerekli olan malzeme ve ekipmanları taşıdı. Aynı zamanda hastalanan ve sakatlananlar içinde bir de otobüs eşlik etti.

Proje için Türkiye’de sıkı bir çalışma dönemi geçiren öğrenciler Gökçeada ve Şile'de hazırlık yaptı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x