Mali'de savaş bölgesinden kaçış devam ediyor

27 Ocak 2013 Pazar 10:57

Mali’de ülkenin kuzeyinden yaşanan çatışmalar nedeniyle başlayan kaçışlar aralıklarla devam ediyor.Ülkenin kuzeyinde Azavad bölgesinde etkili olan ayrılıkçı gruplara yönelik 12 Ocak’ta Fransa’nın havadan müdahalesiyle başlamıştı....

Mali'de savaş bölgesinden kaçış devam ediyor

Mali’de ülkenin kuzeyinden yaşanan çatışmalar nedeniyle başlayan kaçışlar aralıklarla devam ediyor.

Ülkenin kuzeyinde Azavad bölgesinde etkili olan ayrılıkçı gruplara yönelik 12 Ocak’ta Fransa’nın havadan müdahalesiyle başlamıştı. İmkânı olan bölge sakinleri, bölgeyi terk ederek daha güvenli yerlere geçmeye çalışıyor. Bölgeyi terk eden insanların çoğu ülkenin güney şehirlerine kaçmayı tercih ederken, bazıları ise sığınma yerleri olarak Moritanya, Nijer gibi komşu ülkeleri seçiyor.

Yük kamyonları dolduran onlarca kişi kaza tehlikesine aldırış etmeden birbirlerine tutunarak bölgeden kaçmaya çalışıyor. Kimileri tıka basa doldurdukları kamyonlarla, kimileri ise at arabalarıyla bölgeden uzaklaşıyor.

Mali’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeler üzerine son bir yılda bölgeyi terk etmek zorunda kalanların sayısı ise yüz binlerle ifade ediliyor. Kimi kaynaklar bu rakamın 300 ile 400 bin arasında değiştiğini ileri sürüyor.

Bölgede barışın, istikrarın ve huzurun sağlanılamaması durumunda kaçışların devam edeceği belirtiliyor. Fransa'nın müdahalesiyle daha da hızlanan kaçışlarla mülteci durumuna düşen insanlar her türlü yardıma muhtaç halde.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x