Moherini: İran, Suriye barış görüşmelerinde büyük bir rol oynayabilir

29 Nisan 2015 Çarşamba 12:15

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'ın Suriye rejimi üzerine baskı yaparak barış sürecinde büyük bir rol oynayabileceğini söyledi.İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile New York'ta bir araya gelen Mogherini,...

Moherini: İran, Suriye barış görüşmelerinde büyük bir rol oynayabilir

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'ın Suriye rejimi üzerine baskı yaparak barış sürecinde büyük bir rol oynayabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile New York'ta bir araya gelen Mogherini, gazetecilerin sorularını cevapladı.

İran'la nükleer program üzerinde anlaşma sağlamaları durumunda "İran'ın bölgede farklı bir rol oynamasının yolunun açılacağını" söyleyen Mogherini, Arap ülkelerinin Suriye, Yemen ve Lübnan'da giderek artan İran etkisiyle ilgili endişesini anladığını dile getirdi. Bununla birlikte Suriye'de krizin beşinci yılına girdiğini hatırlatan Federica Mogherini, çözüm için etkisi olan tüm ülkelerin sürece katılması gerektiğini kaydetti. Mogherini, "İran gibi bir ülkenin haritadan silinmesini düşünmek saflık olur." ifadelerini kullandı.

Suriye'de barış için yapılan görüşmelere şu ana kadar katılmayan İran, Mayıs ayında başlaması planlanan yeni müzakerelere, ön şart koşulmaması halinde, katılabileceğini belirtmişti. Şu ana kadar yapılan görüşmeler, 'Esed gitmeli' ön şartına takılmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x