MOSTAR KÖPRÜSÜNÜ YIKTIRMA EMRİ VEREN İNSAN KASABI GENERAL

29 Kasım 2017 Çarşamba 14:23

Boşnak katliamı emirlerini verenlerden bir general, suçlu bulununca duruşmada zehir içti.

MOSTAR KÖPRÜSÜNÜ YIKTIRMA EMRİ VEREN İNSAN KASABI GENERAL
 Eski Hırvat General Praljak'a Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesin'in temyiz duruşmasında 20 yıl ceza çıktı. Cezanın ardından Praljak'ın zehir içtiği iddiasıyla duruşmaya son verildi.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesindeki (ICTY), "Prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından, Praljak'ın zehir içtiği iddiasıyla duruşmaya son verildi.

iskenceci_general_durusma_sirasinda_zehir_icti_1511952765_8352.jpg

Savaşta Bosna Hersek'teki Hırvat Savunma Konseyi'nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

General, Mostar köprüsünün yıkılması emrini veren general olarak tanınıyor.

(Toplama kamplarında müslüman tutsaklara yönelik işkence, baskı, cinsel saldırı, toplu kıyım gibi suçları kumanda etmiştir. köyleri ateşe vermiş, kadınlara ve çocuklara eziyet etmiştir.

Kanlı gölgesi heliodrom, vojno, ljubuski, prozor, gorjni vakif, sovici, doljani, mostar, stolac, capljina, dretelj, gabela ve vares'ten gecmistir.

Mostar köprüsü'nü yıkan obüs onun kumandasında ateşlenmiştir.

Yaptıklarının bedelini ödeyeceği gün gelip çattığında, 2006 yılında uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargıç karşısına çıkmıştır. - Ekşisözlük)Yorum Gönder

@name x