Nemtsov’un katil zanlısı: Baskı altında itirafta bulundum

01 Nisan 2015 Çarşamba 18:08

Rusya’da muhalif lider Boris Nemtsov’un 27 Şubat’ta öldürülmesi olayına karıştığı iddiası ile tutuklu bulunan Zaur Dadayev, mahkemede yaptığı açıklamada daha önce baskı altında itirafta bulunduğunu, olay sırasında kendisinin evde...

Nemtsov'un katil zanlısı: Baskı altında itirafta bulundum

Rusya’da muhalif lider Boris Nemtsov’un 27 Şubat’ta öldürülmesi olayına karıştığı iddiası ile tutuklu bulunan Zaur Dadayev, mahkemede yaptığı açıklamada daha önce baskı altında itirafta bulunduğunu, olay sırasında kendisinin evde olduğunu söyledi.

Moskova Kent Mahkemesi, Nemtsov’un öldürülmesi olayına karışan ve tutuklu olarak yargılanan zanlıların itirazlarını ele aldı. Zanlılardan Hamzat Bahayev ve Şadid Gubaşev’in kanunsuz tutuklandıklarını dikkate alan mahkeme tutukluluk durumları ile ilgili 8 Nisan’a kadar karar verecek.

Mahkemeye tele konferans yöntemi ile katılan Dadayev, “Nemtsov öldürüldüğünde evimde idim. Görgü tanığı yok. Hiç kimse beni olay mahallinde görmedi. Ben bilmediğim kişiler tarafından göz altına alındım. Ben 5-7 Mart arasında herhangi bir resmi evrak gösterilmeden bilmediğim yerde tutuldum. Bana dayak atıldı. Arkadaşım Ruslan Yusupov’un hayatı konusunda tehdit edildim…” savunmasında bulundu.

Rusya Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ise, Dadayev’le birlikte tutuklu bulunan 5 kişinin Nemtsov’un öldürülme olayına karışmış olabilecekleri konusunda şüphe olduğu belirtildi. Açıklamada, “Soruşturma makamı tutuklu bulunanların suçla ilgili sorumluluğu konusunda kanıtları var. Soruşturma, yakalama ve diğer soruşturma prosedürleri yerine getirildi.” bilgisini verdi.

Özel askeri birlikten kısa süre önce istifa eden Dadayev, savcılık ifadesinde suçu işlediğini kabul etmiş, daha sonra insan hakları üyelerine yaptığı açıklamada da itirafını geri almıştı.

Nemtsov olayı ile ilgili 5 şüpheli Hamzat Bahayev, Tamerlan Eskehanov, Şagit ve Anzor Gubaşev, Zaur Dadayev’in tutuklu olarak yargılanmalarına devam edilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x