' Ortadoğu'da 5 devlet parçalanacak'

02 Ekim 2013 Çarşamba 11:35

New York Times gazetesi yazarlarından Robin Write, Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirdiği yazısında Ortadoğu'da 5 ülkenin gelecekte parçalanacağını ve 14 yeni devlet ortaya çıkabileceğini ileri sürdü. New York Times gazetesinde haritalı bir analiz yayınlayan deneyimli dış politika analisti ve gazeteci Robin Wright, Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Libya ve Yemen'in bölüneceğini öne sürdü. Amerikalı gazeteciye göre en büyük parçalanmayı Suudi Arabistan yaşayacak.

' Ortadoğu'da 5 devlet parçalanacak'

  New York Times gazetesi, Ortadoğu haritasının  yeniden çizilebileceğini ve 5 devletten 14  yeni devlet çıkabileceğini iddia etti.

Deneyimli   dış   politika  analisti ve gazeteci Robin Wright, çatışmaların  yaşandığı  Ortadoğu'daki birçok ülkenin gelecekte  bölüneceğini öne sürdü.

New York  Times gazetesinde haritalı bir analiz  yayınlayan  Wright;  Suriye , Irak,  Suudi   Arabistan , Libya veYemen'in bölüneceğini öne sürdü.

 

EN  BÜYÜK  BÖLÜNME  SUUDİ  ARABİSTAN'DA

Bu 5 ülkeden tam 14 devlet çıkabileceğini öne süren  Amerikalı  gazeteciye göre en  büyük  parçalanmayı  SuudiArabistan   yaşayacak .

Suudi   Arabistan  şu andaki sınırlarının orta  bölümünde   yer  alacak.

Ülkede  yönetimgelecekte  prenslere geçtikçe kabile ayrımları derinleşecek;  kuzeygüney , doğu ve batı  Arabistandoğacak .

 

SURİYE  VE IRAK 

Yaklaşık 2.5  yıldır  çatışmaların  yaşandığı  Suriye'nin yanısıra Irak  da  3'e bölünecek. Suriye'nin  Akdeniz  kıyısında bir alevi devleti oluşacak. Suriye'nin  kuzeyi  ile  Kuzey  Irak'ta bir Kürdistan devleti  kurulacak .

Suriye  ve Iraklı Sünniler ortak bir devlet kuracak. Irak'ın  güneyindeyse  'Şiistan' devleti olacak.

 

YEMEN   YENİDEN  BÖLÜNECEK

Yakın  zaman  önce birleşen  Yemenkuzey  ve  güney   Yemen  olarak yine bölünecek.

LİBYA'DA 3 DEVLET

Libya  da  parçalanmadan kurtulamayacak. Kabileler  arasındaki   büyük   rekabet  sonucu, ülkenin doğusunda Sirenakya, batıda Trablus ve  güney  batıda Fizan adlı devletler  ortaya çıkacak .

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x