Pakistan ve Hindistan arasında Keşmir gerginliği

10 Ocak 2013 Perşembe 18:35

Pakistan ve Hindistan arasındaki tartışmalı Keşmir sınırında bugün bir Pakistan askeri öldürüldü. İlişkileri zehirleyen Keşmir sorunu sebebiyle iki ülke geçmişte iki kez savaşmıştı.Keşmir’deki son gerginlik, iki ülkenin de birbirini...

Pakistan ve Hindistan arasında Keşmir gerginliği

Pakistan ve Hindistan arasındaki tartışmalı Keşmir sınırında bugün bir Pakistan askeri öldürüldü. İlişkileri zehirleyen Keşmir sorunu sebebiyle iki ülke geçmişte iki kez savaşmıştı.

Keşmir’deki son gerginlik, iki ülkenin de birbirini bölgeye asker sevk etmekle suçlamasıyla alevlendi. Bugünkü olayda İslamabad yönetimi, Yeni Delhi’yi suçlarken; karşı taraf ise açılan ateşe cevap verdiklerini savundu. Cumartesi günü yine bir Pakistan askeri öldürülmüştü. Pakistan bu saldırıdan komşusu Hindistan’ı sorumlu tutmuştu. Salı günü ise 2 Hindistan askeri öldürülmüş, Yeni Delhi bu olaydan İslamabad’ı suçlamıştı. İki taraf da suçlamaları reddediyor.

Taraflar, sınır olaylarının ardından karşılıklı protesto notası verdi. Pakistan yönetimi, olayların araştırılması için Keşmir’e BM gözlemcilerinin gelmesini talep etti. Hindistan ise bu çağrıyı reddetti.

Hindistan’da bazı göstericiler Pakistan bayrağını yakarken İslamabad’daki büyükelçiliğin dış duvarlarına İslamabad karşıtı yazılar yazıldı.

Yorum Gönder

@name x