Pakistan’da Şiilerin otobüsüne bombalı saldırı: 19 ölü

30 Aralık 2012 Pazar 12:35

Pakistan’ın güneybatısında Şiileri taşıyan otobüse bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 19 kişinin öldüğü bildirildi. Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Mastung bölgesinde Şiilerin olduğu bir otobüse bomba yüklü araçla saldırı...

Pakistan'da Şiilerin otobüsüne bombalı saldırı: 19 ölü

Pakistan’ın güneybatısında Şiileri taşıyan otobüse bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 19 kişinin öldüğü bildirildi.

Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Mastung bölgesinde Şiilerin olduğu bir otobüse bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Yetkililer, patlama sonucu 19 kişinin öldüğünü ve 25 kişinin de yaralandığını açıkladı. Patlama otobüsü tamamen kullanılmaz duruma getirirken, ayrıca yakındaki ikinci otobüse de zarar verdi. İkinci otobüste de Şiilerin olduğu aktarıldı.

İkinci otobüste olan görgü tanıkları, yerel basına yaptığı açıklamada, ilk otobüste 40 kişinin olduğunu ve komşu ülke İran’a seyahat ettiklerini söyledi.

Pakistan’ın 190 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin Şiiler oluşturuyor. Ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan Şiilerin en büyük topluluğu ise Belucistan’da bulunuyor. Şiilerin de çoğunluğunu etnik Hazaralar oluşturuyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x