Putin: Bazı ülkeler offshore hesaplardan nakit dönüşünü engelliyor

20 Mart 2015 Cuma 00:59

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, offshore hesaplardan nakit dönüşüne bazı ülkelerin izin vermediğini söyledi. Ukrayna krizi sebebiyle uygulanan yaptırımlar ve sonrasında yaşanan krizden dolayı Rusya, yurt dışından sermaye dönüşü...

Putin: Bazı ülkeler offshore hesaplardan nakit dönüşünü engelliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, offshore hesaplardan nakit dönüşüne bazı ülkelerin izin vermediğini söyledi. Ukrayna krizi sebebiyle uygulanan yaptırımlar ve sonrasında yaşanan krizden dolayı Rusya, yurt dışından sermaye dönüşü ile ilgili af ilan etmişti.

Rusya Sanayici ve İşadamları Birliği (RSPP) tarafından düzenlenen konferansta konuşan Putin, dış tehdit ve yaptırımlara karşı verilecek en iyi karşılığın iş adamları için özgürlük alanının genişletilmesi olduğunu söyledi.

Yerli ekonomi ve sanayi, yeni teknolojilerin geliştirilmesi, istihdam oluşturulması için yatırım yapan iş adamlarına rahat bir ortam oluşturulması için çalışmalara devam edeceklerini belirten Rus lider, “Bir kısım ülkeler nakit dönüşüne izin vermiyorlar.” eleştirisi getirdi. Putin, sermaye affı ile ilgili konunun tamamı ile uluslararası hukuka uygun ve yasal olması gerektiğini belirtti.

Rus lider Putin, Rusya Merkez Bankası’nın geçen hafta faiz oranlarının yüzde 14’e çekerek ekonominin canlandırılması kararını desteklediklerini ifade etti.

Rusya ekonomisi, Batılı ülkelerin yaptırımları ve petrol fiyatlarında düşüş nedeni ile zor bir süreçten geçiyor. Rusya’dan nakit çıkışı 2014’de 151 milyar doları bulurken, 2015’de nakit çıkışının 110 miyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x