Putin: Tek kutuplu dünya kurma çabası istikrara zarar veriyor

09 Mayıs 2015 Cumartesi 11:53

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin 70’inci yılında Kızıl Meydan’da düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, tek kutuplu dünya kurma çabalarının dünyanın istikrarına zarar verdiğini...

Putin: Tek kutuplu dünya kurma çabası istikrara zarar veriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin 70’inci yılında Kızıl Meydan’da düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, tek kutuplu dünya kurma çabalarının dünyanın istikrarına zarar verdiğini söyledi.

Tüm ülkeler için eşit güvenlik öngören blok dışı bir güvenlik sisteminin geliştirilmesi çağrısında bulunan Rus lider, “Tüm ülkeler için eşit güvenlik sağlayacak bir sistemin geliştirilmesi ortak hedefimiz olmalı. Blok sistemine dayanmayan, bölgesel sistem günümüz tehditlerine karşı yeterli cevap verebilir. Ancak bundan sonra dünyamızda barış ve huzur sağlanacaktır…” dedi.

Son on yıllık dönemlerde savaşların tecrübesi ile zor kazanılan prensiplerin, uluslar arası işbirliği prensiplerinin sıklıkla ihlal edildiği eleştirisi getiren Putin, “Biz tek kutuplu dünya kurma girişimleri görüyoruz. Askeri blok anlayışının yeniden hız kazandığını görüyoruz. Tüm bu girişimler küresel istikrara zarar veriyor.” uyarısında bulundu.

Hitler’in maceraperestliğinin dünya için kötü bir ders olduğunu hatırlatan Putin, tarihin 70 yıl aradan sonra ırksal ayrımcılığa karşı aklı selim içinde davranmaya davet ettiğini söyledi.

Rus lider İkinci Dünya Savaşı’na nüfusun yüzde 80’inin katıldığını, Avrupa’nın bir çok kentinin yıkıma maruz kaldığını ve işgal edildiğini vurguladı.

Nazilere karşı verilen savaşta Sovyetler Birliği’ne destek veren ABD, İngiltere ve Fransa halklarına da teşekkür eden Putin, Almanya’nın içinden ve diğer bir çok ülkeden insanların faşizme karşı mücadele verdiğini vurguladı. Putin İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Birleşmiş Milletlerin uluslar arası ve bölgesel sorunların çözümünde etkin rol oynadığını hatırlattı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x