Putin’in Zafer Bayramı affıdan 60 binden fazla mahkum yararlanacak

09 Nisan 2015 Perşembe 17:27

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 70’inci yıl kutlamaları vesilesi ile 60 bin mahkumu etkileyecek genel af yasası çıkarılması için Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’dan talepte bulundu.Kremlin’in önerdiği...

Putin'in Zafer Bayramı affıdan 60 binden fazla mahkum yararlanacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 70’inci yıl kutlamaları vesilesi ile 60 bin mahkumu etkileyecek genel af yasası çıkarılması için Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’dan talepte bulundu.

Kremlin’in önerdiği genel af tasarısının yasalaşması durumunda bundan 60 bin mahkum yararlanacak. Bir kısmı tamamen salıverilirken, bir kısmında cezai indirime gidilecek. Cezası ertelenen 200 bine yakın kişinin de genel aftan yararlanması bekleniyor.

Cinayet, terör, aşırılıkçılık, rüşvet, dolandırıcılık, azınlıklara karşı işlenen suçlar, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ile bağlantı mahkumları af dışında tutuluyor.

Rusya’da en son 2013’de genel af ilan edilmiş, bundan ünlü Rus oligark Mihail Hodorkovski ve kilisede gösteri yaptıkları gerekçesi ile tutuklanan Pussy Riot grubunun iki üyesi yararlanmıştı.

Rusya Federal Cezaevleri Servisi’ne göre 1 Mart 2015 itibari ile Rusya hapishanelerinde 673 bin 811 mahkum bulunuyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x