Rumlar, yeni liderlerini seçmek için sandık başına gidiyor

15 Şubat 2013 Cuma 12:12

Rumlar, yeni başkanını seçmek için Pazar günü sandık başına gidiyor. Demokratik Seferberllik Partisi (DİSİ) başkan adayı Nikos Anastasiadis’in favori olarak gösterildiği seçimlerde, çok sayıda aday başkanlık için yarışıyor. Rum...

Rumlar, yeni liderlerini seçmek için sandık başına gidiyor

Rumlar, yeni başkanını seçmek için Pazar günü sandık başına gidiyor.

Demokratik Seferberllik Partisi (DİSİ) başkan adayı Nikos Anastasiadis’in favori olarak gösterildiği seçimlerde, çok sayıda aday başkanlık için yarışıyor. Rum Başkanlık seçimleri Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için büyük önem taşıyor.

Başkanlık için Anastasiadis’in yanısıra, Emekçi Halkın İlerici Partisi'nden (AKEL) Stavros Malas, Rum Ulusal Halk Cephesi'nden (ELAM) Yorgos Haralambus, Birleşik Demokratlar Partisi'nden (EDİ) Praksula Andoniadu ve bağımsız adaylar Yorgos Lillikas, Makaria Andri Stilianu, Lakis Yoannu, Kostas Kiriaku, Andreas Evstratiu, Lukas Stavru ve Solon Grigoriu yarışacak.

Rum Başkanlık seçimlerinde, adaylardan birinin aldığı oy yüzde 50’yi geçmezse, seçim, en çok oy alan iki aday arasında bir sonraki hafta tekrarlanacak.

AKEL’in adayı olarak Şubat 2008’de yapılan başkanlık seçimini kazanan ve görevi dönemin başkanı Tasos Papadopulos’tan devralan şimdiki başkan Dimitris Hristofyas ise bu seçimlerde yeniden aday olmadı.

604 KIBRISLI TÜRK SEÇMEN OY KULLANACAK

Toplam 11 adayın yarışacağı seçimlerde 545 bin 180 seçmen oy kullanacak. 268 bin 621’i erkek, 276 bin 559’i ise kadın olan kayıtlı seçmenler arasında 604 Kıbrıslı Türk bulunuyor. Bir önceki seçimlerde 516 bin 441 Rum, 600 de Kıbrıslı Türk oy kullanmıştı. 40’ı yurt dışında, bin 2’si ise yurt içinde toplam bin 42 sandığın kurulacağı seçimlerde KKTC’de yaşayan Rum ve Maroniler ise Güney Kıbrıs’ın KKTC’ye açılan sınır kapıları önünden Rum Kızılhaçı’na ait araçlarla alınıp oy kullanacakları merkeze taşınacaklar. İsteyenler, bu seçim merkezlerine Kızılhaç araçları yerine kendi olanaklarıyla gidebilecek.

Yurt dışında 14 bin 427 seçmeni bulunan Güney Kıbrıs çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere Yunanistan’ın çeşitli kentlerinde, Berlin, Viyana, Budapeşte, Brüksel, New York, Doha, Paris, Prag, Sofya ve Riyad’da seçim merkezleri kurulacak.

ANKETLERE GÖRE ZAFER ANASTASİADİS’İN

Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimlerine yönelik gerçekleştirilen son anketlere göre, DİSİ’nin Başkan adayı Nikos Anastasiadis seçimden zaferle çıkacak.

RAI Consultants adlı şirket tarafından bu ay başında yapılan bir ankete göre, Nikos Anastasiadis yüzde 42,1, AKEL’in adayı Stavros Malas yüzde 21,1, bağımsız aday Yorgos Lillikas yüzde 19,4 oy alacak. Daha küçük yüzdelere sahip olan diğer 7 adayın toplam yüzde 4,2 oy alacağı tahmin ediliyor.

Ankete göre, seçimi boykot edecek olanların oranı şu an için yüzde 15 civarında. Boykot ve boş oy oranı çıkartılarak hesaplandığında ise Anastasiadis’in seçimi ilk turdan alması mümkün görünüyor.

Seçimi kimin kazanacağı sorusuna ise katılımcıların yüzde 73’ü Anastasiadis, yüzde 10’u Malas, yüzde 7’si de Lillikas cevabını verdi verdi.

Adayların belli olmaya başladığı Eylül ayından bu yana sahip oldukları oy oranının da irdelendiği ankette, Nikos Anastasiadis’in birinciliğini istikrarlı bir şekilde koruduğu ve aydan aya oy oranını giderek artırdığı görüldü.

İKİNCİ TURA KALIRSA MALİYET 8 MİLYON EURO'YA ÇIKACAJ

Güney Kıbrıs’ta Pazar günü gerçekleştirilecek Rum Başkanlık seçimlerinde bin 880 polis görev yapacak.

Ekonomik kriz ve azalan ödeneklerden ötürü seçimlerde görev yapacak olan polis sayısının, 2 bin 500 polisin görev yaptığı önceki Rum başkanlık seçimlerine göre sınırlandırıldığı bildirildi.

Öte yandan Rum basını kaynaklı haberlere göre, seçimin iki tur halinde gerçekleştirilmesi durumunda, maliyeti 8 milyon Euro’ya ulaşacak. 4,5 milyon Euro seçimin ilk turu, 3,5 milyon Euro da, yapılması halinde, ikinci turu için kullanılacak. Rum Yönetimi’nin seçimin maliyetinin azaltılması için çabaladığı bildirildi.

KIBRIS MÜZAKERELERİ YENİDEN BAŞLAYACAK

DİSİ’den aday olan ve en popüler Başkan adayı gösterilen Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümünde Hristofyas’a göre daha ılımlı olduğu ifade ediliyor. Hristofyas’a göre sicilinin daha temiz olduğu savunulan Anastasiadis’in Güney Kıbrıs’a Başkan seçilmesi halinde adada barışın sağlanma oranı daha yüksek gösteriliyor.

Rumların Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralmasıyla birlikte dondurulan Kıbrıs müzakerelerinde Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçimlerinden sonra hareketlilik bekleniyor. Yeni dönemde Kıbrıs Türk tarafı adına müzakereleri yürütecek olan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Anastasiadis’in başkan seçilmesinden sonra müzakerelerde ilerleme umudunu sık sık dile getiriyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x