Rusya ve Ukrayna, düşük kalibreli topların çekilmesi konusunda anlaştı

14 Nisan 2015 Salı 13:23

Rusya ve Ukrayna ile Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, Ukrayna'da ateşkese uyulmasının sağlanması için dün akşam Berlin'de bir araya geldi.Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde çatışmalar devam ederken yapılan toplantıda, 100 milimetreden...

Rusya ve Ukrayna, düşük kalibreli topların çekilmesi konusunda anlaştı

Rusya ve Ukrayna ile Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, Ukrayna'da ateşkese uyulmasının sağlanması için dün akşam Berlin'de bir araya geldi.

Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde çatışmalar devam ederken yapılan toplantıda, 100 milimetreden düşük kalibreli toplar ve bazı tankların cephe hattından çekilmesi konusunda mutabakatın sağlandığı açıklandı. Taraflar ayrıca, uluslararası gözlemcilerin dört çalışma grubu kurmalarına yardımcı olma sözü verdi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, tarafların Minsk sürecine uymaktan başka seçenekleri olmadığını söyledi. Steinmeier, bu zorlu süreci devam ettirmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Steinmeier, bölgede kurulacak çalışma gruplarının asayiş meseleleri, yerel seçim, esir değişimi ve ekonomik durumu iyileştirme konularında çalışacağını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Ukrayna'nın talep ettiği 'barış gücü' konusunda anlaşma sağlanamadığını ifade etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x