Saddam'ın talimatına uymayan Türkmen pilot: Acaba Kürtler beni hatırlar mı?

19 Mart 2020 Perşembe 13:00

16 Mart 1988’de Halepçe’nin bombalanması için Saddam tarafından Irak’taki tüm pilotlara talimat verildi. Bu talimata karşı çıkan Türkmen asıllı pilot Yarbay Aydın Mustafa Hamid, rejim tarafından idam edildi.

Saddam'ın talimatına uymayan Türkmen pilot: Acaba Kürtler beni hatırlar mı?

  Aydın Mustafa Hamid Mart 1988 yılında Irak ordusunda Yarbay rütbesiyle görevli Türkmen asıllı bir pilottu. Saddam Hükümeti tarafından verilen Süleymaniye’ye bağlı Halepçe ilçesinin silahlarla bombalanması emrine karşı geldi.


”Ama orada kadınlar ve çocuklar var…” dedi, görevi kabul etmedi. Emre itaatsizlikten tutuklandı. Sorguda, hapiste işkenceler gördü ve 6 ay sonra Ekim 1988’de ”emre itaatsizlikten” idam edildi. Geride üç kız çocuğu bıraktı…

İdama giderken son sözleri şöyleydi:

”Ben, kadınların ve çocukların olduğu bir ilçeyi kimyasal silahlarla bombalama emrine karşı geldiğim için idam edileceğim. Acaba Kürtler idamımın sebebinin onlar olduğunu bilecekler mi, bir gün beni hatırlayacaklar mı? olmuştu.

Saddam'ın talimatına uymayan Türkmen pilot: Acaba Kürtler beni hatırlar mı?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet polat 2 ay önce yorumlandı

Allah gani gani rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Mekânı cennet olsun inşAllah. O şimdi cennettedir İnşAllah, saddam köpeği ve onun itleri için yaşasın cehennem. Ne hazindir ki, bizim islamcı medyada halepce katliamı yıldönümü ile ilgili tek haber yok. O öldürülen binlerce bebekler, yaşlılar, kadınlar insan değil miydi? Güya islamcı medya, güya islamcı kesim yazıklar olsun

0 Kişi beğendi.