Saraybosna Nisan kuşatmalarını anıyor

06 Nisan 2015 Pazartesi 13:46

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da belediyenin kuruluşunun 70. yılı ile Nisan ayında başlayan ve sona eren kuşatmalar anılıyor.Saraybosna Belediye Başkanı İvo Komşiç ile diğer yerel yetkililer, bugün merhum lider Aliya İzzetbegoviç'in...

Saraybosna Nisan kuşatmalarını anıyor

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da belediyenin kuruluşunun 70. yılı ile Nisan ayında başlayan ve sona eren kuşatmalar anılıyor.

Saraybosna Belediye Başkanı İvo Komşiç ile diğer yerel yetkililer, bugün merhum lider Aliya İzzetbegoviç'in kabrinin de bulunduğu Kovaçi mezarlığını ziyaret etti. Ayrıca sönmeyen ateşe de çiçek bıraktı.

Belediye Başkanı İvo Komşiç, şehre yönelik tüm kuşatma ve saldırıların Nisan ayında başladığını ya da sona erdiğini belirterek, "6 Nisan 1945 yılında Boşnak, Sırp ve Hırvat ortak kuvvetleri Saraybosna'yı Alman faşist kuvvetlerinden kurtardı. Maalesef, yıllar sonra, 6 Nisan 1992 yılında Saraybosna'nın yeni kuşatması başladı ve bin 400 gün devam etti." dedi. Bosna Savaşı sırasındaki kuşatmada şehre yarım milyondan fazla bomba atılırken, bin 600'ü çocuk 11 bin kişi hayatını kaybetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x