Singapur’da bir hafta milli yas ilan edildi

23 Mart 2015 Pazartesi 03:07

Singapur’un kurucusu ve ilk başbakanı olan Lee Kuan Yew’in hayatını kaybetmesi üzerine ülkede bir haftalık milli yas ilan edildi. Lee’nin ağır zatürre tedavisi gördüğü hastanenin yoğum bakım servisinde, yerel saatle 03.18’de hayatını...

Singapur'da bir hafta milli yas ilan edildi

Singapur’un kurucusu ve ilk başbakanı olan Lee Kuan Yew’in hayatını kaybetmesi üzerine ülkede bir haftalık milli yas ilan edildi. Lee’nin ağır zatürre tedavisi gördüğü hastanenin yoğum bakım servisinde, yerel saatle 03.18’de hayatını kaybetmesi ülkede büyük üzüntüye yol açtı.

Lee Kuan Yew, Singapur'un gelişiminde rol oynayan en önemli devlet adamı olarak görülüyor. Singapur'un şimdiki Başbakanı Lee Hsien Loong'un babası olan Lee Kuan Yew, 1990 yılına kadar 31 yıl süreyle başbakanlık yaptı.

Singapur'un sıradan bir tropikal şehir olmaktan çıkıp hareketli bir limana ve finans merkezine dönüşmesinde Lee'nin politikaları önemli bir rol oynuyor. Lee Kuan Yew'in Singapur'un kuruluş yıllarını anlatan hatıratları ve siyasi düşüncelerinin yer aldığı kitapları da bulunuyor. Singapur’un ilk başbakanı Lee Kuan Yew’in ölümünün, bu yıl oldukça büyük ölçekte kutlanması için hazırlıklar yapılan 50. kuruluş yıldönümü törenlerine nasıl yansıyacağı ise bilinmiyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x