Sudan’da altın madeni çöktü: 60 ölü

02 Mayıs 2013 Perşembe 17:24

Sudan’ın Darfur bölgesinde bir altın madeninin çökmesi sonucu en az 60 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kuzey Darfur eyaletindeki Cebel Amir bölgesi yetkililerinden Harun el Hassan, olayın Pazartesi günü meydana geldiğini, ölü sayısının...

Sudan'da altın madeni çöktü: 60 ölü

Sudan’ın Darfur bölgesinde bir altın madeninin çökmesi sonucu en az 60 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kuzey Darfur eyaletindeki Cebel Amir bölgesi yetkililerinden Harun el Hassan, olayın Pazartesi günü meydana geldiğini, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini söyledi.

40 metre derinliğindeki göçük altında kaç kişinin olduğunu tam bilmediklerini belirten Hassan, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ekledi.

Kurtarma operasyonunda makineleri kullanmanın yeni göçükler oluşturacağı için riskli olduğunu anlatan Hassan, insan gücüyle mağdurlara ulaşmaya çalıştıklarını ve çok zaman kaybettiklerini açıkladı.

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip Darfur bölgesinde kabileler madenleri ele geçirmek için şiddetli çatışmalara giriyor. Bölgede son 10 yılda 300 binden fazla insan maden kavgalarında hayatını kaybetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x