Tavşan ve tilkilerin korkulu rüyası avcı kartallar nefes kesti

24 Şubat 2013 Pazar 12:15

Kazakistan'da özel olarak eğitilen kartallar, keskin gözleri ve güçlü pençelerini bir hançer gibi kullanarak avını yakalıyor.Diğer yırtıcı kuşlar gibi eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri ile inanılmaz bir av yeteneğine...

Tavşan ve tilkilerin korkulu rüyası avcı kartallar nefes kesti

Kazakistan'da özel olarak eğitilen kartallar, keskin gözleri ve güçlü pençelerini bir hançer gibi kullanarak avını yakalıyor.

Diğer yırtıcı kuşlar gibi eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri ile inanılmaz bir av yeteneğine sahip olan kartallar, Almatı'da yapılan bir yarışmada avcılık becerilerini gösterdi. Başta tavşan, kurt ve tilkilerin korkulu rüyası olan kartallar, avcıların en büyük yardımcıları.
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışlara bu yıl Kazakistan'ın 8 bölgesinden 40 kuşbegi (yarışmacı) katıldı. Zaman zaman heyecanlı anlara da sahne olan yarışlarda bazı kartallar hedeflerini anında yakalayarak seyircilerden alkış aldı. Bazı kartalların ise uçmakta bile zorlanmaları karşısında tavşanların kaçmamaları, "Tavşanlar kartallarla alay yediyor" yorumlarına sebep oldu.

Kazakistan’da milli bir spor olarak kabul edilen "sayat" yani kartallarla avlanma yıllardır süren bir gelenek. Tarihi 6 bin yıl öncesine dayandığı söylenen kartalla avlanma geleneği, Orta Asya'da hâlâ revaçta. Kazakistan başta olmak üzere Orta Asya cumhuriyetlerinde büyük ilgi gören avcı kartalların yetiştirilmesi büyük maharet istiyor. Sovyet döneminde ihmal edilen ve kaybolmaya yüz tutan kartalla avcılık, bölgede son yıllarda tekrar canlanmaya başladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x