Terör zanlısı İncedal’a 3 buçuk yıl hapis cezası verildi

01 Nisan 2015 Çarşamba 18:20

İngiltere’nin başkenti Londra’da, iki yıl önce terör şüphelisi olarak gözaltına alınan Türkiye kökenli Erol İncedal (27), bomba yapımına dair belge bulundurmaktan yargılandığı davada 3 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki...

Terör zanlısı İncedal'a 3 buçuk yıl hapis cezası verildi

İngiltere’nin başkenti Londra’da, iki yıl önce terör şüphelisi olarak gözaltına alınan Türkiye kökenli Erol İncedal (27), bomba yapımına dair belge bulundurmaktan yargılandığı davada 3 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İki yıl önce terör şüphelisi olarak başkent Londra’da, Cezayir asıllı Rarmoul Bohadjar (27) ile birlikte gözaltına alınan İncedal, Londra Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen davada, bomba yapımını anlatan dokümanlar nedeniyle suçlu bulunmuştu. Bugün son kararını veren mahkeme İncedal’a 3 yıl 6 ay, Rarmoul Bohadjar’a ise 3 yıl hapis cezası verdi.

Hukuk öğrencisi Erol İncedal'ın iki yıl önce arabasında yapılan aramalar sonucu, bomba yapımına dair 5 sayfalık belge bulunmuştu. Ayrıca, arabasındaki gözlük kabının içinde eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in ev adresi bulunmuştu.

Zanlının cep telefonunda ise terör örgütü IŞİD'i destekleyen bilgiler olduğu saptanmıştı. 2008 yılında Mumbai’de düzenlenen terör saldırısına benzer bir eylem planladığı iddia edilen İncedal, mahkemede sunulan delil ve iddiaların hepsini reddetmişti.

İncedal’ın bilgisayarında yapılan incelemeler sonucu, Pakistan ve Yemen'e gidiş yolları ve IŞİD hakkında aramalar yaptığı tespit edilmiş, İncedal’ın bir dönem Suriye’ye gittiği ortaya çıkmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x