Timbuktu’daki son türbeler de yıkılıyor

23 Aralık 2012 Pazar 16:56

Mali’nin kuzeyindeki Timbuktu şehrinde kalan son türbelerin de bölgedeki silahlı isyancı gruplar tarafından yıkılmaya başlandığı bildiriyor. Timbuktu’da yaşayan görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, isyancı grupların bu sabah...

Timbuktu'daki son türbeler de yıkılıyor

Mali’nin kuzeyindeki Timbuktu şehrinde kalan son türbelerin de bölgedeki silahlı isyancı gruplar tarafından yıkılmaya başlandığı bildiriyor.

Timbuktu’da yaşayan görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, isyancı grupların bu sabah şehrindeki son türbeleri de yıkmaya başladı. Timbuktu’daki görgü tanığı, “Burada bulunan isyancı radikal gruplar türbeleri yoğun bir şekilde tahribata başlandı. Bu sabah itibariyle başlayan zarar verme süreci devam ediyor maalesef. Çok üzgünüz.” dedi.

Daha önce de Mali’ye uluslararası müdahale kararı alındığında, bölgedeki radikal gruplar türbelere zarar vermişti. BM Güvenlik Konseyi, Mali’de yaşanan iç karışıklıkları gidermek ve istikrarı temin etmek için ülkeye asker gönderme kararı almıştı.

Kuzey Afrika topraklarına İslâm’ın giriş kapısı olarak bilinen Timbuktu şehri, dünya çapında tanınan İslami esere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Osmanlı zamanında, Osmanlı’nın Batı Afrika elçisi de bu şehirde bulunuyordu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x