TIPKI TÜRKİYE GİBİ YÖNETİLMİŞTİ...

13 Mart 2018 Salı 09:55

Venezuela bir çok bakımdan Türkiye'de yaşanan bir süreci yaşadı. Hesapsız özelleştirmeler; neredeyse her mahalleye kurulan afili hastaneler (Şu anda o hastanelere her şeye para talep edildiğinden ortalama insanlar bile gidemez durumda), israf derecesinde bedava yaşamaya çalışmalar neticesinde bir türlü parayı yetiremedi. Bu sefer dünyanın en büyük İKİNCİ petrol rezervlerine sahip olduğu halde, alacaklarını küresel devletlere temlik etmeye başladı. O dereceye vardı ki, yıllık 1 TRİLYON DOLARLIK petrol gelirinin tamam borçların faizine gitmeye başladı. O Venezuela'da şimdi enflasyon Yüzde 13 BİN.. Yanlış okumadınız... 13 BİN!.. Dünyanın en büyük ikinci petrol ülkesiyken, iş bilmeyen yönetimleri sayesinde şimdi felaketi yaşıyor. Başta Amerika olmak üzere, emperyalistler ülke üzerinde her türlü oyunu deniyor.

TIPKI TÜRKİYE GİBİ YÖNETİLMİŞTİ...
 ABD’nin ağustos ayında devreye soktuğu mali yaptırımlar sonrası enflasyonun yüzde 13 bine yaklaştığı Venezuela, krizi aşmak için yeni yollar arıyor.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, uluslararası finans sisteminin getireceği engellere karşı yeni mekanizmalar bulmak için Türkiye, Rusya ve Çin ile çalışacaklarını açıkladı.

BBC’nin haberine göre Birleşmiş Milletler’in Cenevre ofisinde basın toplantısı düzenleyen Arreaza, “Bunun üstesinden geleceğimizden kuşkumuz yok. Başkan Nicolas Maduro, nisanda yeniden seçilmesi halinde kendisini ülke ekonomisini çeşitlendirmeye ve istikrara kavuşturmaya adamış durumda. Alternatif yollar bulmayı başaracağız. Uluslararası sistem Venezuela’yı engellerse yeni mekanizmalar bulmak için Rusya, Çin ve Türkiye ile birlikte çalışacağız” diye konuştu.

ABD ambargosunun zararlarını anlatan Arreaza, küresel bankaların, yaptırım korkusuyla Venezuela ile çalışmaktan çekindiğini savundu. Bakan, “Evet, insani durum kötü, yaptırımlar bunu daha da kötüleştirdi” dedi.

(Kaynak: Dünya ve Gerçekler)


Yorum Gönder

@name x