Türk öğrenciler hamsi partisinde horon tepti

03 Ocak 2013 Perşembe 13:26

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da okuyan Türk öğrenciler hamsi partisi düzenledi. Başkentteki Teknik Üniversite kampüsünde yapılan şenlik, Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği tarafından gerçekleştirildi. Parti için Türkiye’den özel...

Türk öğrenciler hamsi partisinde horon tepti

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da okuyan Türk öğrenciler hamsi partisi düzenledi. Başkentteki Teknik Üniversite kampüsünde yapılan şenlik, Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği tarafından gerçekleştirildi. Parti için Türkiye’den özel olarak getirilen 75 kilogram hamsiyi, Karadenizli öğrenciler kısa zamanda temizleyerek ızgarada pişirdi. Hamsilerin bir kısmı doğrudan kor üzerinde kızartılırken, bir kısmı da folyoya sarılarak limonla pişirildi.

Artvinli Umut Yılmaz, hamsi pişirmenini püf noktasının güzelce temizlenerek hazırlanması olduğunu belirtti. İki yıldan beri Bulgaristan’da olduğunu belirten Umut, memleketinde uzakta da olsa tanıdıklarla hasret gidermekten memnuniyetini dile getirdi.

Trabzonlu Musa Yıldız’ın kemençesi eşliğinde horon tepen öğrenciler, Bulgar arkadaşlarını da partiye davet etti.

Öğrenci Derneği Başkanı Serdar Kızıldağ, iştirak edenlere teşekkürlerini sunarak, “Karadeniz’den getirttiğimiz hamsilerin tadına Bulgaristan’da hep birlikte bakmak bizim için çok büyük sevinç kaynağıdır.” diye konuştu. Trabzon’da hamsi yemenin tadının başka olduğunu vurgulayan Kızıldağ, Sofya’da hemşerileriyle bu şenliğe katılmanın önemli olduğunu aktardı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x