Türkistan’da durum ne?

28 Mart 2020 Cumartesi 12:45

Çin rejimi koronavirüs salgını ile mücadele ederken Doğu Türkistan’da neler yaşandı. İşgal altındaki topraklarda kaç vaka var?

Türkistan'da durum ne?

 

Dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve onbinlerce kişinin öümüne neden olan Koronavirüs Çin rejiminin işgali altındaki Doğu Türkistan’da da etkisini gösterdi.

Türkistan kaynaklı bilgilere göre virüsün çıktığı yer olan  Vuhan’dan kaçan 13 bin kişi Türkistan’a yerleştirildi ve bu süreçte virüs Türkistanlılara da bulaşmaya başladı.

5 bin 168 kişinin müşahade altında tutulduğu Doğu Türkistan’da 75 kişiye virüs bulaşmış durumda

Çin Sağlık Bakanlığı, virüs tespit edilen 75 kişiden 28’inin İli Vilayetinde, 23’ünün Urumçi’de diğerlerinin ise Börtala, Sanci, Aksu ve Turfan şehirlerinde yaşadığı bilgisini paylaştı.

Türklerin yaşadığı bölgeler arasında en fazla vaka oranına Gulca ve Artiş şehirlerinde  rastlandı. Yüzlerce ev karantinaya alındı.

Çin rejiminin verdiği bilgilere güvenmeyen Uygur Türkleri Dünya Sağlık Örgütünün bölgeye heyet göndererek inceleme yapması çağrısında bulundu.

Uygur toplumu ayrıca Uygur, Kazak ve Kırgızların tutulduğu kampların acilen boşaltılması istendi.

Bu kamplarda on binlerce Müslümanın tutulduğu ve virüsün buraya bulaşması halinde kitlesel ölümlerin olacağı uyarısında bulunuldu.

 

Türkistan’da durum ne?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x