Türkiye dahil 5 ülke İran'a olan sınır kapılarını kapattı

24 Şubat 2020 Pazartesi 11:13

Türkiye, İran'da ölümle sonuçlanan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeni ile sınır kapısını kapattı. İran'a komşu olan Türkiye dahil 5 ülke sınır kapılarını kapattı.

Türkiye dahil 5 ülke İran'a olan sınır kapılarını kapattı
Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs salgını nedeniyle İran'la olan sınır kapılarının geçici olarak kapatıldığını ve tüm uluslararası uçuşlar (İran'dan gelişler) saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Koca, “Dün ve önceki gün, 8 İran vatandaşı hastalık bulgularının olması nedeniyle ülkemize girişleri verilmedi” dedi.

İRAN İLE SINIR KAPILARINI KAPATAN ÜLKELER

İran'a komşu diğer ülkeler de koronavirüs salgınına karşı önlem almak amacıyla Tahran ile sınır kapılarını kapattı.

TÜRKMENİSTAN

Aşkabat yönetimi, Lotf Abad, Serakhs, İnceburun (Pol) ve Bajgiran sınır kapılarını kapattı.

IRAK

Irak Sınır Kapıları Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, İran vatandaşlarının 3 gün süreyle hiçbir sınır kapısından Irak'a girişine izin verilmeyeceği belirtildi. Sınır kapılarından gerçekleşen İran'dan Irak'a yönelik ithalatın ise devam edeceği kaydedildi.

PAKİSTAN

Belucistan eyaleti İçişleri Bakanı Mir Ziaullah Langove yaptığı açıklamada, İran'daki koronavirüsünden kaynaklı ölümlerin ardından sınırın yetkililer tarafından geçici olarak kapatıldığını açıkladı.

Eyaletin Başbakanı Jam Kamal Alyani de Taftan'daki Pakistan-İran sınır bölgesinde 100 yataklı bir çadır hastanesi kurulması için çalışmalara başlandığını belirtti.

 

Afganistan

Afganistan'da İran ile sınır kapılarını kapatan bir diğer ülke oldu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x