Türkmenistan'da 23 Nisan çoşkuyla kutlandı

23 Nisan 2013 Salı 11:30

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'taki Türk İlköğretim Okulu'nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Okulun bahçesinde yapılan törene; Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu,...

Türkmenistan'da 23 Nisan çoşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'taki Türk İlköğretim Okulu'nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Okulun bahçesinde yapılan törene; Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Japonya’nın geçici Aşkabat Büyükelçisi Mitsuru Horiguchi, Eğitim Müşaviri Mehmet Emin Gürkan, elçilik mensupları, işadamları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Okulun bahçesindeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören, iki ülke milli marşlarının okunması ve saygı duruşuyla devam etti. Daha sonra günün anlamını ifade eden konuşmalar yapıldı.

Büyükelçi Şevki Mütevellioğlu ve Eğitim Müşaviri Mehmet Gürkan konuşmasında, Atatürk’ün armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Türkmenistan'da kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
23 Nisan günü dolayısıyla öğrencilerin hazırladığı değişik gösteriler izleyicilerden büyük ilgi gördü. Söz konusu okulun ana sınıf öğrencilerinin sergilediği oyunlar törene ayrı bir renk kattı. Minik öğrenciler, dünya barışı için el ele tutuşup dans etti.
Gösteriler okulun folklor ekibinin halk oyunları ile devam etti. Öğrenciler Kafkas folklor gösterileri ile izleyicilere heyecanlı anlar yaşattı. Törende öğrenciler şiir okudu ve şarkılar söyledi.
Bu arada Büyükelçi Mütevellioğlu bazı öğrencileri büyükelçilikte kabul etti. Makam koltuğunu okul öğrencisine bırakan Mütevellioğlu, bugünün çocuklar için çok anlamlı bir gün olduğunu söyledi. Büyükelçi makamına oturan öğrenci, okulu için halı saha ve kapalı spor salonu yapılmasını istedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x