Üç Avusturyalıdan ikisi evinin yakınlarda bir cami yapılmasını istemiyor

27 Nisan 2015 Pazartesi 15:23

Avusturya'da yapılan bir araştırma, toplumun İslam ve Müslümanlara bakış açısının olumsuz olduğunu ortaya koydu.Ülkenin Nazilerdem kurtuluşunun 70. yılı dolayısıyla meinungsraum.at şirketine yaptırılan araştırmanın sonuçları, Avusturya...

Üç Avusturyalıdan ikisi evinin yakınlarda bir cami yapılmasını istemiyor

Avusturya'da yapılan bir araştırma, toplumun İslam ve Müslümanlara bakış açısının olumsuz olduğunu ortaya koydu.

Ülkenin Nazilerdem kurtuluşunun 70. yılı dolayısıyla meinungsraum.at şirketine yaptırılan araştırmanın sonuçları, Avusturya toplumunda birçok alanda (cinsiyet, etnik kimlik, deri rengi, eşcinsellik) tolerans değerlerinin yükseldiğini gösterdi. İslam’la ilişkili sonuçlarda toplumun İslam ile ciddi sorunları olduğu görüldü. ‘Bir işyerinde başörtülü bir satış elemanının çalışmasını’ sorun olarak görenlerin oranı yüzde 42 olurken, ‘evinin yakınlarında bir cami yapılmasını sorun edenlerin’ oranı yüzden 64. Araştırmaya katılan Avusturyalıların yüzde 42’si evinin yakınlarında bir budist ibadethanesi yapılmasına karşı olduğunu ifade etti.

Aile çevresinden birisinin Müslüman olmasını sorun olarak görenlerin oranı yüzde 65 gibi yüksek bir değer olarak ölçüldü. Ankette, aileden birisinin siyah bir Afrikalı ile evlenmesini sorun etmeyenlerin oranı yüzde 72, ‘Türk bir dişçiye tedavi olmayı problem etmeme’ oranı yüzde 82. Bir Arap satıcıdan araba almayı problem etmeyenlerin oranı ise yüzde 73 oldu.

Araştırmalarda kadınların ve gençlerin daha toleranslı olduğunu belirlendiği ifade edildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x