Ulaştırma Bakanı Bilgin'den KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu'na ziyaret

02 Haziran 2015 Salı 15:47

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'nu ziyaret etti. Bilgin burada yaptığı konuşmada, KKTC genelinde kamu hizmetlerinin kaliteli, hızlı, kesintisiz, güvenli ve entegre şekilde sağlanmasına...

Ulaştırma Bakanı Bilgin'den KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu'na ziyaret

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'nu ziyaret etti.

Bilgin burada yaptığı konuşmada, KKTC genelinde kamu hizmetlerinin kaliteli, hızlı, kesintisiz, güvenli ve entegre şekilde sağlanmasına yönelik altyapıyı oluşturmak için “e-KKTC Projesi”ni 3 baz halinde yürüttüklerini ifade etti. Bilgin, 400 kilometrelik karayolu yapımının, yasadışı göç ve insan ticaretini engelleyecek önlemlerin ve sivil havacılıkta ihtiyaçları giderecek çalışmaların da gündemde olduğunu açıkladı.

Başbakanlık’ta saat 11.30’da gerçekleştirilen kabulde konuşan Feridun Bilgin, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin başka ülkelerle kıyaslanamayacak bir niteliğe sahip olduğunu söyledi. Bilgin, hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projelerle bir yandan ilişkilerini derinleştirirken, diğer yandan KKTC’nin ulaşım ve haberleşme alanında güçlü ve güvenli bir altyapıya sahip olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Bakanlık olarak KKTC ile Türkiye arasında ulaştırma ve haberleşme alanlarında işbirliği imkan ve ihtiyaçlarını belirlemek ve hayata geçirmek amacıyla kurmuş oldukları ortak komitenin çalışmalarını yürüttüğünü dile getiren Bilgin, bu çalışmalar sıraladı.

400 KİLOMETRELİK YOL

Karayolları Master Planı uygulama projesi içerisinde 400 kilometrelik yeni bir yol yapımı planladıklarını açıklayan Bilgin, Lefkoşa Çevre Yolu, Girne- Alsancak- Lapta bölünmüş yolu, Güzelyurt- Lefke bölünmüş yolu; İskele- Çayırova bölünmüş yolu, Balaban- Yenierenköy tek yolunun yapım çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

YASADIŞI GÖÇ VE İNSAN KAÇAKÇILIĞINA TEDBİR

Feridun Bilgin, yasadışı göç ve insan kaçakçılığının takibi ve önlenmesine yönelik tedbir alınması amacıyla yeni trafik yönetim sistemini en kısa sürede KKTC’de hayata geçireceklerini ve bunun Türkiye’deki sistemle entegre çalışacağını belirtti. Bilgin, seyir, can ve mal güvenliğini sağlamak ve deniz trafiğini anlık olarak kurdukları otomatik tanımlana sistemi kapsamında iki baz istasyonu kurduklarını ve bu yıl 5 römorkör ve deniz aracı desteği sağladıklarını açıkladı.

SİVİL HAVACILIK

Bilgin, bugün sivil havacılık alanında imzalayacakları protokol tadilatıyla zaten çok ileri düzeyde olan sivil havacılık ilişkilerini daha ileri düzeye taşıyacaklarını belirten Bilgin, bu çalışmaları heyetler arasında gözden geçireceklerini ve geleceğe yönelik yapılacak işleri, ihtiyaçları değerlendireceklerini söyledi.

YORGANCIOĞLU: FİİLİ YATIRIMLARI VE BİLGİ AKTARIMINI ÖNEMSİYORUZ

Başbakan Yorgancıoğlu da KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinin kendileri açısından da önemli olduğunu söyledi ve Türkiye hükümetinin KKTC’de gerek kara, gerek deniz ulaşımı konusunda yaptığı katkıları fiili yatırımlar ve bilgi aktarımı anlamında önemsediklerini belirtti.

Başbakan Yorgancıoğlu, havacılık alanındaki işbirliğini de kendileri açısından önemli odluğunu kaydetti ve bugün imzalanacak teknik protokolün de KKTC’nin havacılık alanında büyük bir gelişimi sağlayacağını kaydederek teşekkür etti.

Yorgancıoğlu, “Umuyoruz, bu ilişkilerimiz aynı anlayışla uzun yıllar devam eder.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x