Yeni Süveyş Kanalı görkemli bir törenle açıldı

06 Ağustos 2015 Perşembe 20:21

Mısır'da 'ülkenin yeniden doğuşu' diye adlandırılan Yeni Süveyş Kanalı, Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'nin katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Ülkede daha önceki kanala paralel olarak inşa edilen Yeni Süveş Kanalı projesinin...

Yeni Süveyş Kanalı görkemli bir törenle açıldı

Mısır'da 'ülkenin yeniden doğuşu' diye adlandırılan Yeni Süveyş Kanalı, Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'nin katıldığı görkemli bir törenle açıldı.

Ülkede daha önceki kanala paralel olarak inşa edilen Yeni Süveş Kanalı projesinin açılış törenine Sisi'nin dışında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nasır Cevde, Cezayir Meclis Başkanı Abdulkadir bin Salih başta olmak üzere birçok lider ve üst düzey devlet yetkilisi katıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı tören kapsamında, gemide yolculuk yaptı. Askeri formayla gemiye gelmesinin dikkat çektiği programda, savaş uçakları ve helikopterler de uçuşlar gerçekleştirdi.

İsmailiye şehrindeki Yeni Süveyş Kanalı'nın açılışında konuşan Sisi, Mısır'ın terörizmi yeneceğini belirtti. Devlet Başkanı Sisi ayrıca, Yeni Süveyş Kanalı'nın açılmasının kanalın geliştirilmesi için yapılacak yeni projelerin de işareti olduğunu vurguladı. Konuşmasının ardından Sisi, kanaldan gemilerin geçişini izin veren bir emri imzaladı.

Yoğunluğun arttığı bölgede ulaşımın rahatlatılması hedeflenilerek yapılan projenin ülke ekonomisine büyük katkısı olacağı belirtiliyor. Ülke ekenomisine halihazırdaki kanalın 5,3 milyar kazandırdığı belirtilirken, inşaa edilen Yeni Süveyş Kanalı'nın 2023 yılında 13,2 milyar dolar kazandıracağı öngörülüyor.

Toplam 72 kilometre uzunluğundaki yeni kanalla birlikte Süveyş Kanalı'nın toplam uzunluğu 263 kilometreye çıkacak. 24 metre derinliğindeki yeni kanalın ulaşımı rahatlatması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x