Yunan'dan Gavurluk!

11 Nisan 2015 Cumartesi 10:18

Aralarında Türk diplomatların öldürülmesinden sorumlu olan Ksiros’un da bulunduğu bazı mahkumları serbest bırakma planı tepki çekti.

Yunan'dan Gavurluk!

 Yunanistan Adalet Bakanlığı, cezaevlerindeki mahkum sayısının azaltılması amacıyla yeni bir yasal düzenlemeyi parlamentoya sundu.Düzenlemeye göre cezalarının dörtte birini tamamlayanlarla, yüksek derecede engelli raporu bulunan mahkumlar, cezalarının kalan kısmını denetimli olarak dışarıda geçirecek. F tipi cezaevlerinin iptal edilmesini de öngören yasa tasarısı kapsamında serbest kalacak mahkumlardan birisi de, bir yıl firari olarak yaşadıktan sonra ocak ayında yakalanan 17 Kasım terör örgütü üyesi Savvas Ksiros. Ksiros, 1994’te Atina Büyükelçiliği Müşteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu’nu öldürdüğünü itiraf etmiş, üç Türk diplomata yönelik saldırılarda da yer aldığını söylemişti.

Muhalefet, hükümetin ‘insani kritlerler’ göz önüne alınarak hazırladığını belirttiği tasarıya sert tepki gösterdi. Yeni Demokrasi Partisi (ND) Meclis Grup Başkanı Kiryakos Miçotakis, beş kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Ksiros’un bu şekilde salıverilmesinin hiçbir mantığa uymadığını belirterek, “Bu yaptığınızdan dolayı vicdanınız rahat mı? Karşı tarafta bulunan ve acılarını saygıyla içine gömen bizleri dikkate almayacak mısınız?” dedi.

Terör kurbanları örgütü ‘Os Edo’nun temsilcisi Yorgos Momferatos da, düzenlemenin başta Ksiros olmak üzere belirli mahkumların serbest bırakılmaları amacıyla hazırlandığını iddia etti.

Adaya yerleşecek

Yunan medyası, 53 yaşındaki Ksiros’un destekçileri tarafından turistik İkaria Adası’na yerleştirileceğini yazdı. Ksiros, 2002’de Pire kentinde bombalı saldırı girişiminde bulunurken patlayıcının elinde infilak etmesi sonucu ağır yaralanmıştı. Doktor raporuna göre yüzde 98 engelli sayılan Ksiros, daha önce sağlık durumunu gerekçe göstererek defalarca tahliye başvurusunda bulunmuştu.

Vatan
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x