Zambiya, aslan avını yasakladı

10 Ocak 2013 Perşembe 18:14

Güney Afrika ülkesi Zambiya, aslan ve leopard avcılığını yasakladığını açıkladı. Zambiya Turizm Bakanı Sylvia Masebo, turistlerin hayvanat bahçelerine daha fazla ilgi gösterdiğini, sayıları azalan vahşi hayvanları korumak için “kan...

Zambiya, aslan avını yasakladı

Güney Afrika ülkesi Zambiya, aslan ve leopard avcılığını yasakladığını açıkladı. Zambiya Turizm Bakanı Sylvia Masebo, turistlerin hayvanat bahçelerine daha fazla ilgi gösterdiğini, sayıları azalan vahşi hayvanları korumak için “kan sporunu” yasakladıklarını söyledi.

Bakan Masebo geçen yıl vahşi hayvan turizminden 3 milyon dolar kazandıklarını sözlerine ekledi. Turistlerin Zambiya’ya aslan görmek için geldiklerini, şu ana kadar izin verdikleri aslan avcılığının vahşi hayvanların sayısında büyük düşüşe neden olduğunu söyleyen Masebo , bundan sonra safari turizmine önem vereceklerinin altını çizdi.

Zambiya’da yaklaşık 4 bin 500 aslan var ve bütün hayvanat bahçelerinde aslan görmek mümkün. Leoparların sayısı ise net bilinmiyor. Zambiya’nın komşusu Botswana’da 2014 yılından itibaren bütün vahşi hayvan avcılığını yasaklama kararı aldığını açıklamıştı. Başka bir Afrika ülkesi olan Kenya’da daha önce hayvan avcılığı sporları yasaklanmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x