MİLLİ EĞİTİM OKULLARDA ESKİ SİSTEME DÖNÜYOR!

24 Şubat 2020 Pazartesi 11:09

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınıfta kalınmadığı için eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğü olduğunu belirterek "2020-2021 öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselere yeniden sınıf tekrarı gelecek" dedi

MİLLİ EĞİTİM OKULLARDA ESKİ SİSTEME DÖNÜYOR!

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini açıkladı. Sözcü'de Saygı Öztürk imzalı haberde açıklamalarına yer verilen Selçuk, sınıfta kalma uygulamasına dönüşün nedeni olarak okullardaki seviye düşüklüğünü gösterdi. Selçuk'un açıklamalarının satırbaşları şöyle: 

“Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz.”

“Öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız.”
"Geçen yıl liselere sınavla 120 bin öğrenci alındı. Bu yıl sayı daha da artacak. Biz 120 bin öğrenci olarak değil, yüzde 10 öğrenci yerleştireceğiz diye bakıyoruz. Yüzdelik dilim önemli. Çocukları asla mağdur etmeyeceğiz.”

"Liseye geçiş sisteminde bir değişiklik olmayacak. Ancak soru şeklinde bazı düzenlemelere gidilecek."

KİŞİYE ÖZEL MÜFREDAT

“Her öğrencinin ilgisini, becerisine göre ekranını kişiselleştireceğiz. Kişiye özel müfredat ve sınav gelecek. Türkiye'nin deneyimli hocalarını davet edip bir yıl stüdyo çekimi yaptırdık. Öğrenci, hangi hocayı, hangi dersi internetten, cep telefonundan dinlemek istiyorsa, soru yöneltmek istiyorsa cevabı gelecek. Burada amaç, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaktır. İstanbul'daki öğrenci ile Şırnak'taki öğrenci arasında hiçbir fark olmayacak.” 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 5

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

DFA 2 ay önce yorumlandı

"biz 120 bin öğrenci olarak değil, yüzde 10 öğrenci yerleştireceğiz diye bakıyoruz" i̇şte böyle kalitesiz bir bakansınız bu nasıl bir cümledir yüzünüze tüküreyim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sakin aslan@Süleyman Şah 2 ay önce yorumlandı

gell gelelim eşek ben ne yapıyorum burada diye sorgulardı, yıllarca bu sistemle yetişmiş bireyler ve büyükleri sorgulayamadı da

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ErnFdn 2 ay önce yorumlandı

her öğrenciye özel müfredat gelsin bende götümü açıp dans etmezsem sikin amk

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Vurgun 2 ay önce yorumlandı

4 seneyi bitiren orta ögretimdede sınıf tekrarına kalan cocuk okumaz sanayini yolunu tutar 4 sınıftan sonra meslek dalına yönelmesi daha uygun olmazmı

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Şah 5 ay önce yorumlandı

nihayet,nihayet doğru işlere dönüş başladı galiba...bi hoca arkadaşım bi zamanlar bana şöle sölemişti: " ya okulun bahçesindeki ağaca eşeği bağlasan,o da mezun olacaktır..." tabi arkadaşım sistemi eleştiriyordu,sınıfta kalmanın olmadığı bi sistemde öğrencilerin disipline edilemeyeceği bunun da öğrencileri ve öğretmenleri paçavraya çevireceğini de sölemişti...haklı çıktı...eski siyasilerin bu milletin çocuklarına yaptığı kötülüğü israil yahudileri bile yapmamıştır...

55 Kişi beğendi.