ÖMER SEYFETTİN'DEN BUGÜNE IŞIK TUTAN BİR OLAY BİR İBRET!

24 Ekim 2019 Perşembe 12:19

Ömer Seyfettin bilinen tanınan bir Edebiyatçımızdır ta ortaokul yıllarında onun hikayelerini okuduk çoğumuz, ilk akla gelen kaşağı, başını vermeyen Şehid gibi. Birde hatıraları vardır okumanızı tavsiye ederim ben günümüzü ilgilendirdiği için bir hatırasını sizinle paylaşmak istedim. Ömer Seyfettin asker bir yazardır istiklal savaşında bir çok cephede savaşmıştır. Filistin cephesinde olan hatırasını okuyalım :

ÖMER SEYFETTİN'DEN BUGÜNE IŞIK TUTAN BİR OLAY BİR İBRET!

Ömer Seyfettin bilinen tanınan bir Edebiyatçımızdır ta ortaokul yıllarında onun hikayelerini okuduk çoğumuz, ilk akla gelen kaşağı, başını vermeyen Şehid gibi.

Birde hatıraları vardır okumanızı tavsiye ederim ben günümüzü ilgilendirdiği için bir hatırasını sizinle paylaşmak istedim. Ömer Seyfettin asker bir yazardır istiklal savaşında bir çok cephede savaşmıştır. Filistin cephesinde olan hatırasını okuyalım :
" Almanların yenilmesiyle savaş bitmiş müterake imzalanmıştı Filistinden çekiliyorduk bir kaç arkadaş subayla karşı tarafın subaylarıyla çekilme işlerini görüşmek için görüşmeye gittik. Karşı tarafta Fransız üniformalı bir subay bana sık sık bakıyor gözünü benden ayırmıyordu ben buna bir mana veremiyordum. Fransız subay yerinden kalkıp bana doğru geldi ve nasılsın Ömer Seyfettin dedi. Beni nerden tanıyorsun ben bir yüzbaşıyım öyle tanınacak kadar üst düzey bir komutan değilim dedim. Ömer ben seninle İstanbul da askeri lisede beraber okudum ben falancayım deyince hayretler içinde baktım hatırladım. Hep dini Kur'an-ı eleştiren Osmanlıyı devamlı kötüleyen vatan bayrak sevgisi olmayan bir öğrenci idi amma yine de Fransız subayı olması normal değildi.
Peki nasıl böyle oldun dedim. Dedi ki : Ne zaman bir savaş olsa Türkler galip gelse içimde üzüntü oluyordu Türkler kaybetse zarar görse içimde bir sevinç oluyordu çoğu zaman kendimi ayıplıyor neden böyleyim diyordum. Bir gün Anneme ısrarla bunun sebebini sordum. Dayanamayacağım anlatayım dedi. İstanbul hastanesinde görevli bir Fransız doktor vardı hastaneye gidip gelirken onunla birlikte oldum ve sen o Fransız doktorun oğlusun babanın bundan haberi yok şimdi sen öğrendin dedi.
Zaten babam zannettiğim çoktan ölmüştü. O hastaneye gittim şu tarihte burada çalışmış şimdi Fransaya dönmüş olan şu isimli doktorun adresi varmı dedim, adresi verdiler. Fransaya gittim babamı buldum olanları Annemin sözlerini söyledim. Her şeyi unutmadım Anneni gerçekten sevmiştim dedi ve beni kabul edip nufusuna yazdırdı. Fransız okullarında eğitimimi tamamladım ve gördüğün gibi bir Fransız subayı olarak karşındayım Ömer Seyfettin dedi.

Şimdi ben milletini bayrağını dinini eleştirenleri gördükçe acaba onlar da böyle piç mi diye düşünüyorum.??? 

ÖMER SEYFETTİN

İşte Ömer Seyfettin'e hak vermemek mümkünmü sizi bilmem ama ben de Ömer Seyfettin gibi düşünüyorum kalın sağlıcakla

Eyüp Yüce
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Eyüp Yılmaz 3 hafta önce yorumlandı

ve hep böyledir.. adı türk ve müslüman olup sürekli bozgunculuk yapanların aynı benzer senaryo veya eski " kılıç artıkları " yani Türk'ün kılıcından kaçabilen, veya Türk'ün eman verip yaşattığı pic ve dönme kalıntılarıdır bunlar..hep beşinci kol faliyetinin içindeler.. bir tespitimide paylaşayım... yıl 1978 sokak kavgaları içindeyiz. ülkücü idealine sahibiz, hâlâ öyle.şükür. akıncı gurubunun anlamsız hüsümeti var bize, anlam veremiyoruz! bizzat araştırdım, gözledim. sonuc; bize karşı olumsuz tavır takınan akıncıların ekseriyeti CHP den MSP'ye geçen dönmelerin cocukları çıktı... kan çekiyor vesselâm... 0532 232 50 28

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Yandankulak 3 hafta önce yorumlandı

***Şimdi ben milletini bayrağını dinini eleştirenleri gördükçe acaba onlar da böyle piç mi diye düşünüyorum.???*** İyi de... Bu ülkede bu yazıyı neye hitap ettiğine bağlı... taraf beyan etmişşin kimin tarafından kaleme aldın? Yapdığın tarifi daha açık yaz ...birde NEYZEN TEFİK ten yaz...

1 Kişi beğendi.