Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Okullar mıtlaka açılmalı"

06 Ağustos 2021 Cuma 09:39

Koronavirüsle mücadelede devam ederken okulların açılıp açılmayacağı sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu yıl özellikle eğitim boyutuyla bir aksamaya yol açmadan ama tedbirli olarak mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatinde olduğunu söyledi.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Sağlık Bakanı Hürriyet'e açıkladı... Aşı olmayana sinemada, tiyatroda yolculukta PCR testi" başlıklı yazsısında Sağlık Bakanı Koca’yla yaptığı görüşmeyi aktardı.


Sağlık Bakanı Hürriyete açıkladı... Aşı olmayana sinemada, tiyatroda yolculukta PCR testi

Selvi’nin aktardığına göre yüz yüze eğitim ve bu yıl okulların açılıp açılmayacağı sorusuna ilişkin Bakan Koca; "Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim" değerlendirmesinde bulundu.

Koca’nın sorulara verdiği bazı yanıtlar şu şekilde:

AŞILAMA ORANLARININ DÜŞÜK OLDUĞU DOĞU İLLERİ İÇİN ÖZEL BİR ÇALIŞMA YAPILACAK MI?

-          "O bölgelere yönelik olarak özel bir çabamız var. Mobil ekip sayılarımızı çok arttırdık. Bölgenin kanaat önderleri dahil olmak üzere yerel dinamiklerini devreye sokmaya gayret ediyoruz. Bu etkili de oldu. Özellikle Hakkâri ve Şırnak için söyleyebilirim. Hakkâri şu an sarıda yüzde 67’lere kadar çıktı, belki ilk maviye dönecek ilimiz olacak. Yoğun gayret edilip, yerel dinamikler devreye sokulduğunda sonuç almak mümkün. Aşı karşıtlığından öte aşı tereddüdünün aşılması gerekiyor."

AŞI OLMAYANLARA YAPTIRIM OLACAK MI?

-          "Ben ikna ederek aşı tereddüdünün kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Çünkü bu toplum yüzde 98 oranında kızamık ve benzeri aşıları çocuklarına yaptırabildi. Yani aslında aşıya direncimiz yok. Tereddüdümüz var. Bunu da vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim."

‘AMAÇ, AŞISINI OLUP, SOSYAL HAYATINI SÜRDÜRMEK İSTEYENLERİ KORUMAK’

-          "Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Çünkü o vatandaşımızın sağlık hakkını da korumak anlamında önemli bazı alanlarda bu uygulama başlanabilir. Bunu tartışıyoruz. Yeme içme alanlarında değil. Özellikle esnafın işyerine dönük bir kısıtlama düşünülmüyor. Ama yan yana oturulacak yerlerde aşı olmayanlardan PCR testi istenebilecek. Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirlerarası otobüse bineceğim diyorsanız... Aynı zamanda aşınızı da yaptırmadıysanız, PCR testi yaptıracaksınız. Test ücretsiz olacak. Fakat öyle hızlı kitlerle yapılan testlerden de olmayacak. Hayat devam edeceği için aşı olmamakta direnenler iki gün arayla devlet hastanelerinde ücretsiz PCR testi yaptırabilecek. Amaç, aşısını olup, sosyal hayatını sürdürmek isteyenleri korumak."

OKULLAR AÇILACAK MI?

-          "Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim. Üniversitelerle ilgili zaten aşıyı önerdik. Bu anlamda koruyuculuğun giderek daha fazla olacağını biliyoruz. Bu yıl özellikle eğitim boyutuyla bir aksamaya yol açmadan ama tedbirli olarak mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x