SINAV İSTANBUL'UN GÜNDEMİNE OTURDU!

28 Şubat 2017 Salı 13:12

Sınavın gerçek mekan gerçek sınav provası basında geniş yankı buldu.Aşağıda basında çıkan haberleri sizlerle paylaşıyoruz.

SINAV İSTANBUL'UN GÜNDEMİNE OTURDU!

Sınav Eğitim Kurumları'nın hazırladığı sınav simülasyonu İstanbul Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 12 Mart Pazar günü YGS sınavına girecek öğrencilerin sınav öncesi stres kontrolüne yardımcı olmayı hedefleyen etkinliğe katılım oldukça yoğundu. Öğrencilerin ve velilerin büyük ilgi gösterdiği sınavda, öğrenciler gerçek bir sınav deneyimi yaşama fırsatı elde etti. Sınav giriş kontrolleri, salon yerleşimi ve kitapçık türleri gibi en ince detayların bile düşüldüğü etkinliğin bu yıl 8.si gerçekleştirildi.

“Öğrencilerinin sınav stresleri dengelenmeli”

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil bu tarz deneme sınavları ile birlikte öğrencilerin sınav streslerini ve kaygılarının dengelendiğinden bahsederek, “Özellikle öğrencilerin sınavdan önce böyle bir deneyim yaşamalarının, sınava kadarki süreçte stres ve kaygılarını dengelemelerine yardımcı olacağı kanaatindeyiz."

"Dışarıda velilerin beklediği, gerçek sınavdaki gibi kimliksiz öğrencilerin alınmadığı, zamanlama sınırlamasının olduğu sınav, üniversite amfisinde gerçekleştirilerek, 12 Mart günü için öğrencilere psikolojik ve fiziksel olarak hazırlanma şansı sağladı. Nişantaşı Üniversitesi olarak bu çalışmanın arkasında olduğumuzu ve gençlerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Bizler Sınav Eğitim Kurumları'nın bu güzel fikrine destek olduğumuz için çok memnunuz" dedi. 

"Sınav kaygısı yaşamak normal"

Sınav kaygısının ve heyecanın her öğrenci de olması gerektiğini de vurgulayan Nazik Kösegil aynı zamanda, “Sınav kaygısı çok doğal bir durum çünkü öğrenciler yıllar boyu bu sınava hazırlanıyorlar. Yaşanan kaygı da tabii ki bu hazırlık sürecine ve hayallere bağlı olarak oldukça yüksek. Bu ve benzeri deneme sınavları kaygı seviyesini belli bir dengeye getirecektir. Kaygının yok olması mümkün değil hatta doğru da değil, orta düzey bir kaygı dikkati açık hale getirir bu nedenle bu uygulamaların sağlayacağı denge kaygıyı yararlı hale getirebilir. Aynı zamanda bu tip sınavlar veliler için de oldukça önemli. Velilerimizden bu uygulamanın yararıyla ilgili dönüşler alıyoruz. Sınav günüyle birden bire karşılaşmak yerine uygulama sayesinde deneyim kazanan veliler, sınav günü gençlere nasıl davranmaları gerektiğini de prova etmiş oluyorlar. Bu nedenle öğrencilerin ve velilerin mümkün oldukça bu denemelere katılarak sınavı sınavdan önce yaşayarak teknik hazırlıklarını tamamlamalarında fayda var" şeklinde konuştu.

"Öğrencilerin sınav heyecanları onların hata yapmasına sebep olabiliyor"

Sınav Eğitim Kurumları İstanbul Eğitim Koordinatörü Necdet Özcan da deneme sınavlarının öğrencilerin daha az hata yapmalarını önlemek için düzenlediğini söyleyerek, “Bu çalışmayı 8 yıldır gerçekleştiriyoruz. Pedagojik anlamda çok faydasını gördük. Bu sınav simülasyonu sırasında gerçek sınavdaki gibi stresli öğrenciler ve kapıda heyecanla bekleyen velilerle karşılaşıyoruz. Bizim eğitimciler olarak birincil yükümlülüğümüz, öğrencilerin bilmesi kadar bildiğini göstermesini sağlamak. Öğrencilerin sınav heyecanları onların hata yapmasına sebep olabiliyor. Bunu kontrol etmeyi ancak gerçek sınav ortamlarında öğretebiliyoruz. Kurum içinde kendi öğretmenleriyle gerçekleşen sınavlarla bu atmosferi sağlamak pek mümkün gelir. Bu nedenle ÖSYM'nin gerçek kriterlerine uygun bir sınav gerçekleştiriyoruz. Sınavın İstanbul Üniversitesi gibi tarihi bir mekanda yapılması da öğrenciler adına önemli bir avantaj sağlıyor" diyerek yapılan etkinliğin yararından bahsetti.

"Tüm çabamız öğrencilerimizin emeğinin karşılığını alması için"

Sınav eğitim kurumları Şirinevler kurucu Müdürü Mustafa Güler de, “Tüm çabamız öğrencilerimizin emeğinin karşılığını alması için” diyerek, “İstanbul Üniversitesi amfilerinin kullanıldığı bu etkinlik, öğrencilerin gerçek sınavdaki gibi giriş kartlarından adlarına hazırlanmış optik kodlama formlarına kadar tüm detayları bulabileceği bir sınav simülasyonu. Bizler kurumlarda gerçekleştirdiğimiz deneme sınavları ve bugünkü gibi sınav simülasyonları ile öğrencilerin sınav heyecanını gereken düzeye indirmeye çalışıyoruz. Üniversite sınavındaki amaç emeğin karşılığını almaktır. Bizlerde öğrencilerimizin emeğinin karşılığını alması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

"Gerçek bir sınav gibi"

Üniversite sınavına hazırlanan Yuşa Kılıç da gerçekten yapılan deneme sınavının gerçeğini aratmadığını söyleyerek, “Bu sınav 15 gün sonra gerçekleşecek sınav gününün, bir provası bizler için. Heyecan düzeyi olarak gerçek bir gibi hissettiriyor. Bu tip sınav simülasyonları bizlere gerçek sınavdaki heyecanı kontrol edebilmek için oldukça yarar sağlıyor" dedi.

(İHA) YÜKSEKÖĞRETİME Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde, adaylara gerçek sınavdaymışçasına adayların adlarına düzenlenmiş optikleriyle, İstanbul Üniversitesi amfilerinde, tüm sınav kuralları dikkate alınarak deneme sınavı yapıldı. Sınav Eğitim Kurumlarının düzenlediği "Gerçek Mekan Gerçek Sınav " uygulaması geçtiğimiz Pazar günü İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde gerçekleşti.

Öğrencilerin tek tek üstleri aranarak girdikleri sınavda kimliği olmayan öğrenciler sınava alınmazken, oturma sıraları da tıpkı YGS'de olduğu gibi önceden belirlenmiş kişiye ait optik formların bulunduğu sıraya göre dizildi. Sınav Eğitim Kurumlarıyla yıllardır bu çalışmayı sürdürdüklerini söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, şunları söyledi:

"Nişantaşı Üniversitesi olarak öğrencilerin yanında olduğumuzu belirtmek için burada bulunuyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey öğrencinin 12 Mart öncesinde gerçek sınav deneyimini yaşayarak sınav kaygısını dengelemek, o gün içerisinde nelere dikkat etmesi gerektiğini fiziksel olarak göstermek ve somut anlamda bir sınav deneyimini yaşatabilmek. Bugün ise velilerimiz dışarıda, öğrencilerimiz içeride gerçek bir sınav edasıyla devam ediyor. Öğrencilerimiz kimliksiz sınava alınmadılar, belli bir zaman sınırı konuldu, velilerin içeriye girmesine izin verilmedi, sınavda da bir ÖSYM kitapçığı simüle edilerek öğrenci bir deneme değil de gerçek bir sınav yapar gibi sınavı devam ettiriyor. Bunun etkisini geçmiş yıllarda gördük, bu yıl da göreceğiz. Çünkü öğrencinin asıl korktuğu şey okul binasına girmek, ailesini kapıda bırakıp yola devam etme duygusunu yaşamak. Aslında bunlara çok heyecanlanıyorlar. Sınavdan 10 gün öncesinden bunları yaşayarak öğrenci kendisini 12 Mart'a daha güçlü ve daha sağlıklı hazırlıyor. Öğrencilere sorduğumuzda da benzer şeyler söylediler. Özellikle birçok öğrencimiz bulunduğumuz yapıdan da dolayı 'gerçekten sınavdaymış, gerçekten 12 Mart'mış gibi' geldiğini söylediler. Dolayısıyla böyle bir simülasyon öğrencinin en büyük derdi olan ve başarısını en çok etkileyen sınav kaygısıyla baş etme ve sınav kaygısını belli bir seviyeye indirme anlamında önemli bir yer tutacak."

"SON DERECE PEDAGOJİK BİR UYGULAMA"

Uygulamanın pedagojik anlamda önemine vurgu yapan Sınav Eğitim Kurumları İstanbul Bölge Koordinatörü Necdet Özcan da şöyle konuştu:

"Son derece pedagojik bir uygulama. Eğitimde yaşayarak öğrenme en etkili öğrenme yöntemidir. Bizim çocuklara öğrettiğimiz bilgilerin temel amacı öğrendikleri bilgileri sınavda puana tahvil etmeleridir. Öğrendiği bilgiyi eğer sınav esnasında tam olarak ortaya koyamıyorsa öğrenmiş olmasının da çok fazla anlamı kalmamış oluyor. Çünkü en nihayetinde sınav sonucuna göre bir yere yerleşecek. Sınav heyecanı da çocukların bu performansları açısından çok derece önemli bir unsur. Sınav heyecanını biz ne kadar şubelerimizde rehber öğretmenlerimiz aracılığıyla teorik olarak anlatsak da ancak tam olarak deneyimleyerek aşabiliyorlar."

"15 BİN ÖĞRENCİ AYNI ANDA SİMÜLASYON YGS SINAVINA GİRİYOR"

11. sınıflardan, 12. sınıflardan ve mezun öğrencilerden oluşan 15 bin kadar öğrencinin aynı anda sınava girdiğini söyleyen Sınav Liseleri Şirinevler Şube Müdürü Mustafa Güler ise şunları söyledi:

"Gerçek mekan, gerçek sınav konsepti altında YGS provası yapıyoruz. Öğrencilerimizin giriş kartlarından optik formlarına, gözetmenlerden salon sorumlularına kadar tamamen gerçek sınavın simülasyonu gibi düşünebiliriz. Gerçek bir ortamda, İstanbul Üniversitesi gibi tarihi bir üniversitenin amfilerinde öğrencilerimize sınav heyecanını sınavdan yaklaşık 2 hafta önce almalarını sağladığımız bir etkinlik. Sınav ortamında sağlık sorunu dışındaki şeylerden heyecana kapılmasını engellemiş oluyor. İstanbul'da Sınav Eğitim Kurumları'ndan mezun ve 12.sınıf öğrencileriyle birlikte ayrıca özellikle 11. sınıflar da bu heyecanı paylaşmak istiyor. Toplamda yaklaşık 15 bin öğrenciyle bu etkinliği yapıyoruz."

Simülasyon sınava ikinci girişi olduğunu söyleyen Şirinevler Sınav Temel Lisesi 12. sınıf öğrencisi İlayda Çelik, "Bu sınava 11. sınıfta da girmiştim, şimdi yine giriyorum. Duyduğumda hemen kaydımı yaptırdım. Türkiye genelinde kaçıncı olduğumu öğrendim. Bence Sınav Lisesi'nin güzel bir etkinliği. Normalde çok heyecanlı bir insanım ama ilk girdiğimde çok heyecan yapmamıştım, bunda da heyecanlı değilim. Bakalım gerçek YGS'de heyecan yapacak mıyım Yapacağımı zannetmiyorum çünkü daha önceden alıştım, çok iyi oldu bence" dedi.

(DHA)

Yorum Gönder

@name x