YGS öncesi nelere dikkat edilmeli?

23 Mart 2013 Cumartesi 11:18

Yarın üniversite adayları için heyecan verici bir gün. Yükseköğretime Geçiş Sınavı yarın yapılacak. Peki, YGS öncesi nelere dikkat edilmeli?

YGS öncesi nelere dikkat edilmeli?

Üniversite adaylarının heyecanla bekledikleri gün yarın. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), yarın saat 10.00’dayapılacak. Uzmanlar 160 dakika sürecek YGS öncesi adayların sınavdan önceki günü rahat geçirmelerini tavsiye ediyor.

YGS öncesi adayların, yanlarında 2013-YGS Giriş ve Kimlik Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu olacak. Üzerinde fotoğraf ve TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ise kabul edilmeyecek.

Adaylara, sınav sırasında gerekli olan kalem, silgi, kalemtıraş, şekerleme ve peçeteyle ÖSYM tarafından verilecek. Ayrıca her sınav salonuna bir de duvar saati asılacak. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerine kalem, silgi gibi şeyler alıp vermeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları da yasak olacak. Bu yasaklara uymadığı belirlenen adayların sınavları iptal edilecek. Sınav salonları kamerayla kayıt altına alınacak.

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, bir yükseköğretim programını tercih etme ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girme hakları olmayacak. Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS’ye girmeye hak kazanabilecek.

Peki, YGS öncesi nelere dikkat edilmeli? Adaylar sınav öncesindeki günü nasıl geçirmeli? Uzmanlar YGS adaylarına sınav öncesi uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, adayların ağır sporlardan uzak durmasını ve rahat bir şekilde gezerek arkadaşlarıyla sohbet etmesini tavsiye ediyor. “Sınav olacağınız yeri daha önce görmediyseniz mutlaka görünüz. Mümkünse sıranıza oturunuz” diyen uzmanlar akşam yemeğinin ise hafif olmasına dikkat edilmesi konusunda uyardı. Sınavdan önceki gün ders çalışılmamasını öneren uzmanlar adayların sınavda gerekli belgeleri hazırlamasını tavsiye etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x