YÖK formasyon için devam kararı aldı

19 Nisan 2013 Cuma 09:30

YÖK geçtiğimiz yıl kaldırdığı pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar verdi. Böylece fen edebiyat fakültesi mezunlarına yeniden öğretmenlik yolu açılmış oldu.

YÖK formasyon için devam kararı aldı

 YÖK formasyon için devam kararı aldı. Yaklaşık bir yıl önce pedagojik formasyon sertifika programını kaldırma kararı alan YÖK programın devam etmesine karar verdi. Kararla birlikte formasyon alan fen edebiyat fakültesi mezunlarına da öğretmenlik yolu açılmış oldu.

YÖK pedagojik formasyon programını 5 Nisan 2012 tarihinde aldığı kararla kaldırmıştı.

Fen-edebiyat fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin tepkisine neden olan karara gerekçe olarak ise bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterilmişti. Halen öğrenim gören öğrenciler ise kapsam dışı bırakılmıştı.

Pedagojik formasyon sertifika programı, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun bugün yapılan toplantısında tekrar ele alındı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığında düzenlenen toplantı sonrası yapılan açıklamada programa devam edilme kararı alındığı bildirildi.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yükseköğretim Genel Kurulu, 2013 yılının 4. toplantısını yapmak üzere 18 Nisan 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı başkanlığında toplanmış olup, MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmen atamalarına esas oluşturan alanlara ilişkin 80 no'lu kararında yer alan programlara mahsus olmak üzere, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar vermiştir."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x