FLAŞ HABER

2 bin zengin 4 milyar kişiden daha zengin!

21 Ocak 2020 Salı 11:05

Oxfam'ın raporuna göre dünyada en zengin 2 bin 163 kişinin serveti dünya nüfusunun toplam servetinin yüzde 60'ını aşıyor.

2 bin zengin 4 milyar kişiden daha zengin!

 Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu öncesinde yıllık küresel gelir eşitsiliği raporunu açıkladı.

Rapora göre dünyadaki 2 bin 153 milyarderin sahip olduğu servet 4 milyar 600 milyon kişinin toplam gelirinden fazla. Bir başka deyişle, dünya üzerindeki milyarderlerin serveti dünya nüfusunun yüzde 60'ının toplam servetini aşıyor.

Raporda dünyanın en zengin 500 kişisinin servetinin geçen yıl yüzde 25 arttığı da ifade edildi. Oxfam Hindistan CEO'su Amitabh Behar "Bozuk ekonomilerimiz sıradan erkek ve kadınların zararına milyarderlerin ve büyük iş dünyasının ceplerini dolduruyor. İnsanların milyarderlerin olup olmaması gerektiğini sorgulamasına şaşırmamak lazım" diye konuştu.

"Dünyaya bakacak olursanız 30'dan fazla ülkede protestolar olduğunu görürsünüz" diyen Behar insanların eşitsizliği kabullenmeye hazır olmadığını ve hükümetlerin zenginlerin vergilerini ödemesini sağlaması gerektiğini söyledi.

OXFAM ZENGİNLERDEN DAHA FAZLA VERGİ ALMAYA ÇAĞIRDI

Raporda, "Eğer herkes 100 dolarlık banknotlardan oluşan servetlerinin üzerinde otursaydı, dünyanın büyük kısmı yerde oturuyor olurdu. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli bir kişi bir sandalye yüksekliğinde otururken, en zengin iki kişi uzayda olurdu" dedi.

Dünyanın en zengin kişisi olan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un toplam serveti 116,4 milyar dolar seviyesinde. En zengin ikinci kişi olan Fransız işadamı Bernard Arnault ise 116 milyar dolarlık servete sahip.

Raporda yer alan bir diğer benzetmede ise bundan 5.000 yıl önce inşa edilmiş piramitlerin yapıldığı dönemde günde 10.000 dolar biriktiren bir kişinin toplam servetinin dahi servetinin en zengin beş kişinin servetinden yüzde 80 düşük olacağı vurgulandı.

Gelir adaletsizliğinin ortadan kaldırılabilmesi için ülkeleri zenginlerden daha fazla vergi almaya çağıran Oxfam, sadece yüzde 0,5'lik vergi artışının dahi eğitim ve sağlık alanlarında 117 milyon yeni istihdam yaratabileceği vurgulandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x