2011’de 120 bin ton balık tükettik

23 Aralık 2012 Pazar 17:34

İç piyasada 2011 yılında yaklaşık 120 bin ton balık tüketildi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, yetiştiricilik yoluyla üretilen balıkların sağlıklı olduğunu belirterek,...

2011'de 120 bin ton balık tükettik

İç piyasada 2011 yılında yaklaşık 120 bin ton balık tüketildi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, yetiştiricilik yoluyla üretilen balıkların sağlıklı olduğunu belirterek, 2011 yılında iç piyasada yaklaşık 120 bin ton yetiştiricilik ürünü balık tüketildiği bilgisini verdi.

    2011 yılını yüzde 48’lik ihracat artış hızı ile zirvede tamamlayan Türkiye’nin ihracatta son yıllardaki yıldız sektörlerinden su ürünleri ve hayvansal mamulleri, iç piyasada balık tüketimini arttırmayı hedefliyor. ‘Haftada İki Gün Balık Yaşam Boyu Sağlık’ sloganıyla her eve balık girmesini hedefleyerek yola çıkan Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel ve Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan balık tüketiminin önemi hakkında görüşlerini paylaştı.

    İşliel, 2011 yılında avcılık ve yetiştiricilik yoluyla 704 bin ton balık üretildiğini belirtti. Melih İşliel, “Bu miktarın 515 bin tonu avcılık yoluyla, 189 bin tonuna yani toplam üretimin yüzde 27’sine karşılık gelen kısmı yetiştiricilik yoluyla temin ediliyor. Türkiye’nin birçok ilinde su ürünleri yetiştiriciliği gerçekleştirilmekte ve ekonomimize 1,5 milyar tutarında bir katkı sağlanıyor.” dedi.

    Türkiye’de yeterince balık tüketilmediğinden yakınan İşliel, şunları kaydetti: “Avrupa Birliği ülkelerinde 25, Japonya’da 80 kilogram olan kişi başına balık tüketimi, ülkemizde ne yazık ki 9 kilogram. Üretilen balıklarımızın yüzde 37’si başta Avrupa Birliği olmak üzere toplam 75 ülkeye ihraç ediliyor. Tüm dünyada beğeni ile tüketilen su ürünlerimizin, yurdumuzda da hak ettiği saygınlığa ulaştığını görmek bizi motive edecektir. Bu anlamda, balık tüketiminin ülkemizde daha da arttırılmasına yönelik çalışmalarımız ve çağrılarımız devam edecektir.”

    BALIK TÜKETİMİ 120 BİN TONU AŞTI

    Sinan Kızıltan, balık yetiştiriciliği ile üretilen mamul sayısı 10’un üzerinde olduğunu belirterek, “Ülkemizde sırasıyla en fazla yetiştirilen türler alabalık, levrek ve çipuradır. Son yıllarda mercan, fangri, sinagrit, karagöz, granyöz, çinekop, lahoz, kalkan gibi ürünlerin yetiştiriciliği de yapılmaya başlanmıştır. Tüm bu ürünleri yıl boyu halkımıza sunabilmek müthiş bir lezzet çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir.” şeklinde konuştu.

    Yetiştiricilik yoluyla üretilen balığın Omega-3, B ve D vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor ve iyot bakımından da son derece zengin olduğuna dikkat çeken Kızıltan, 2011 yılında iç piyasada yaklaşık 120 bin ton yetiştiricilik ürünü balık tüketildiğini aktardı. Tüketilen deniz ürünlerinin yaklaşık yarısının yetiştiricilik yoluyla üretildiğini hatırlatan Melih İşliel de, “Ülkemizde, denizlerde levrek ve çipura, ayrıca yetiştiriciliği yapılan orkinos, iç sularda ise alabalık yetiştiriciliği ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Başta Muğla, İzmir ve Aydın olmak üzere tüm yurt sathına yayılmış 32 ilimizdeki deniz ve iç sularımızda toplam 2 bin 44 yetiştiricilik tesisi bulunuyor. Dünyada tüketilen deniz ürünlerinin yaklaşık yarısı yetiştiricilik yoluyla üretiliyor. Avcılık ile yakalanan deniz ürünlerinin sürekli artan tüketim talebine yetişmesi mümkün olamadığından, yetiştiricilik yoluyla yıl boyunca kesintisiz gerçekleştirilen üretim, her geçen yıl artan bir ivme ile talebin önemli bir bölümünü karşılıyor.” diye konuştu.

    Balığın her zaman tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Sinan Kızıltan, “Ülkemizde kalp damar hastalıkları rekor seviyededir. Oysa ki balığın kan ve dolaşım sistemine koruyucu etkisi vardır, kilomuzu sağlıklı düzeyde tutar. Üstelik balık fiyatları şu an çok ucuz, herkesin balığı bolca tüketmelerini tavsiye ediyor ve tüm halkımıza sağlıklı bir yaşam için haftada iki gün balık ömür boyu sağlık diyoruz.” diyerek balık tüketimini tavsiye etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x