ALIN SİZE BİR DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU DAHA !

14 Aralık 2019 Cumartesi 13:53

Temerrüt riski sigortası diye bilen CDS işlemlerinde, ekonomik büyüklük veya toplam dış borçlara oranına göre dünya birincisi olduk.

ALIN SİZE BİR DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU DAHA !
 Temerrüt riski sigortası diye bilen CDS işlemlerinde, ekonomik büyüklük veya toplam dış borçlara oranına göre dünya birincisi olduk. 

Dünya finans piyasalarından trilyonlarca $ kredi kullanan ÇİN 50 milyar $'lık CDS primi işlemiyle birinci sırada bulunurken, 44 milyar $'la Türkiye 2. ve 40 milyar $'la Brezilya 3. sırada bulunuyor...

Konuyu fazla karıştirmayalım, ÖZETLE; içinde bulunduğumuz riskler sebebiyle DÜNYANIN EN YÜKSEK RİSK PRİMİNİ ödeyen ülkesi durumundayız. Yani bu risk primleri sebebiyle en yüksek faizle borçlanabilen ülkeyiz. 

Bu durumu rakamlarla anlatmak gerekirse; Dünyada toplam kredilerin büyüklüğü 250 trilyon $ civarında iken, CDS prim işlemlerinin toplamı 509 milyar $'dır.

Türkiye'nin toplam dış borç stoku yaklaşık 450 milyar $ civarında bulunmasına karşın, tek başına CDS prim işlemlerinde 44 milyar $'la bu işlemlerdeki payı %8,6'dır. Yani Dünya kredi hacminin ancak %1,8'lik oranına denk gelen borçlarımıza karşın risk primlerindeki payımız %8,6'dır. 

Sakın kimse Arjantin veya Venezüela gibi ülkeleri örnek vermesin. Bu gibi ülkeler zaten temerrüde düşmüş olduklarından, bu kategoriler dışında bulunmaktalar. 

Çok basit bir örnekle anlatalım; Yani ÇİN sahip olduğu on tane otomobil için 50 TL Trafik sigortası primi öderken, Türkiye sahip olduğu TEK otomobil için 44 TL sigorta primi ödüyor. Çünkü çok kaza yapmışsın kardeşim !

Bilmem ki, durumu tam anlatabildik mi? 

Anlamadık diyenlere, "Bilal'e anlatır gibi" tekrar anlatırım yoksa !

R.GÖKDEMİR
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

ıkınmaların aynı zamanda ekonomi bilmeyen ama ne hikmetse ekonomistim diyenlerin çoğunun müsebbibi olduğu kanatine varılmış.ve büyük abdest ve inlemelerin sebebi.türkiyenin dünyada kırmızı et tüketmede nüfusunan yoğunluğuna göre ilk 10 ülke arasında gösterilmesinin sebebi bu yapılan**kırmızı et tüketimi ve umumi helalardaki iniltili def-i hacet ulusal kurumunun tespitini dünya düzenli gıda formuna yolladığı araştırmanın kabulunüde öngörmüştür.karamsar ekonomislere duyurulur...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

türkiyede kişi başına en fazla et temini ve tüketimini göstermiştir.buradan çakma ekonost bradere şöyle bir kendisinin anlacağı dilden bir türkiye **kalkınanama.16 yıldır **akp döneaminde türkiyenin cibutiden sonraki halini ve şu kırmızı et için bir think thank verelim.umumi helelarda tüi̇k benzeri bir kuruluş.genelde **büyük abdet yaparken ağır inilti ve ıkıntıların dikkati üzerine.anlaşılmıştırki türk insana dünyadaki üretilen **kırmızı eti enfazla tüketen ülke olduğumu ve bu umumi helalarda

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 9 ay önce yorumlandı

vaüandaş yine yellendi.temerrüt risk piriminden bana ne.ülkeye ne.sigorta ve reasürans tüm dünyada sigortacılığını yaparken.bize yük olan bir kuruluş.dünyada gelişmesinin en önemli sektörü sigorta hizmetleridir.bu sektör sırf kazanmak ister.vin.vin yoktur türk sigortacılığında..bu vatandaşa türkiledeki ekonominin ne kadar mok göründüğünün bir tiyosunuda ben verilim.belki onuda kullanır bu çakma ekonomist..dünya düzenli gıda formunun son raporunda dünada en fazla kırmızı etin nüfusune oranla

0 Kişi beğendi.