Ambargo kalktı, Torbalı Ticaret Odası İran yolcusu

21 Temmuz 2015 Salı 10:45

Batı ile nükleer program anlaşması imzalayan İran’a ambargonun kalkması ile oluşan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için ilk harekete geçen oda, İzmir'deki Torbalı Ticaret Odası (TTO) oldu. Kasım ayında Tahran, Tebriz ve İsfahan Ticaret...

Ambargo kalktı, Torbalı Ticaret Odası İran yolcusu

Batı ile nükleer program anlaşması imzalayan İran’a ambargonun kalkması ile oluşan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için ilk harekete geçen oda, İzmir'deki Torbalı Ticaret Odası (TTO) oldu. Kasım ayında Tahran, Tebriz ve İsfahan Ticaret odalarıyla ikili görüşmeler yapacak olan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, “İran, Türkiye’nin dış ticareti için bir fırsat.” dedi.

Rusya’nın AB’ye uyguladığı ambargodan sonra Moskova ve Petersburg’a çıkarma yapan TTO, şimdi de İran’a iş gezisi yapmaya hazırlanıyor. Batı ile nükleer program konusunda anlaşma sağlayan ve ambargo kalkan İran’a kasım ayında çıkarma yapmayı planlayan TTO Tahran, Tebriz ve İsfahan’a beş günlük gezi tertipleyecek.

'KUZEY IRAK’TA GEÇ KALDIK, İRAN FIRSAT'

İran’a ambargonun kalkmasıyla oluşacak 100 milyar dolarlık gelirden pay almak için geç kalınmaması gerektiğini ifade eden TTO Başkanı Olgun, “Ticaret yaptığımız ülkeler arasında İran, 10. sırada yer alıyor. Ambargo sonrası birinci sıraya gelmesi muhtemeldir. Kimya, otomotiv yan sanayi ve gıdada ciddi bir ticaret hacmi var. 2014 yılında 13,7 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmini, iki yıl içerisinde 30 milyar dolara yükseltme hedefi var. Geçmişte burnumuzun dibindeki Kuzey Irak pazarına girmekte geç kaldık. Batı bizden önce yerini aldı. Şimdi Almanya’dan sonra en büyük ihracatımız Kuzey Irak ile. İran ile oluşan fırsat, beraberinde riskleri de barındırıyor, çünkü İran ekonomisi, nüfusu, enerji kaynakları ve potansiyeliyle bize rakip olabilir. Onun için çok akılcı politikalar üretmeliyiz. Ortadoğu’daki gelişmeler ticaretimizi olumsuz etkiledi, İran bizim için bir fırsat olabilir. Biz Torbalı olarak programımızı yapmaya başladık. İşadamlarımızın İran pazarını tanımaları, sonraki dönemde de ticaret yapmayı sağlamak için çalışma başlattık.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x