Audi, BMW ve Daimler, sürücüsüz araçlar için harita şirketi satın aldı

04 Ağustos 2015 Salı 12:18

Alman otomobil devleri Audi, BMW ve Daimler, Nokia'nın dijital harita hizmeti sunan Here şirketini 2,8 milyar Euro'ya satın aldı. Yapılan ortak basın açıklamasında otomobil şirketleri, geleceğin sürücüsüz arabaları için harita hizmetleri...

Audi, BMW ve Daimler, sürücüsüz araçlar için harita şirketi satın aldı

Alman otomobil devleri Audi, BMW ve Daimler, Nokia'nın dijital harita hizmeti sunan Here şirketini 2,8 milyar Euro'ya satın aldı. Yapılan ortak basın açıklamasında otomobil şirketleri, geleceğin sürücüsüz arabaları için harita hizmetleri üreten Here'de eşit hisseye sahip olacaklarını, hiç birinin çoğunluğu elde etme çabasında olmayacağını bildirdi. 50'den fazla dilde ve 200 ülke için harita ve konum bilgileri sunan Here ise bağımsız bir şirket olarak ürünlerini ve konumunu geliştireceğini açıkladı.

Yetkili rekabet kurulunun onaylaması durumunda, anlaşmanın 2016 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Bu şekilde, Alman otomotiv devleri, harita hizmetleri sunan Google ve Apple'den bağımsız olmayı hedefliyor. BMW Yönetim Kurulu Başkanı Herald Krüger, Here'in mobilitenin dijital devriminde kilit bir rol oynayacağını belirtirken, Daimler Üst Yöneticisi Dieter Zetsche yüksek hassasiyetli dijital haritaların geleceğin mobilitesi için önemli bir yapı taşı olduğunu ifade etti.

Endüstrinin dijitalleşmesi ve otonom araçların geleceğin önemli konuları olması sebebiyle Here harita servisi, araba üreticileri için büyük bir önem arz ediyor. Nitekim sürücüsüz araçlar, son derece hassas haritalar ve trafik verilerine dayanıyor. Here harita hizmetin Alman otomotiv sektörünün önde gelen şirketleri tarafından satın alınması ise otonom araçların gerçek olmasına bir adım daha yaklaştırdı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x