Baklavanın maliyeti artınca tadı kaçtı

15 Temmuz 2015 Çarşamba 11:25

Ramazan Bayramı ziyaretlerinin vazgeçilmez ikramı baklavanın maliyetindeki artış, hem üreticinin hem de alıcıların tadını kaçırdı. Şeker ve artan kuruyemiş fiyatlarıyla baklava da zamlandı ve dolayısıyla müşterisinin alım gücü düştü....

Baklavanın maliyeti artınca tadı kaçtı

Ramazan Bayramı ziyaretlerinin vazgeçilmez ikramı baklavanın maliyetindeki artış, hem üreticinin hem de alıcıların tadını kaçırdı. Şeker ve artan kuruyemiş fiyatlarıyla baklava da zamlandı ve dolayısıyla müşterisinin alım gücü düştü. İzmir'deki Gazi Unlu Mamulleri'nin sahibi Gazi Yaşar, “Geçen sene 30 liradan sattığımız kuru baklavayı, bu yıl 40 liradan satıyoruz. Un fiyatlarının yükselmesi, cevizin kilosunun 50 liraya kadar çıkması baklavanın satış fiyatında yüzde 10’luk bir artışa sebep oldu.” dedi.

Yaklaşık 25 yıldır işletmecilik yaptıklarını ve sektörde her yıl yeni bir hileyle karşılaştıklarını söyleyen Yaşar, Antep fıstığı yerine bezelye, fındık yerine nohut, en ucuz un, sağlık bozucu çeşitli tatlandırıcılar, tereyağı yerine defalarca kullanılmış yağ içine eklenen, tereyağı tadında özel tablet ve patates eklenerek hazırlanan tatlıların birçok kişinin sağlığını bozduğunu ifade etti. Yaşar, "Sektör, her yıl farklı bir hileyle karşılaşıyor. Mesela bunlardan biri de hamur kırıntılarının kavrularak ceviz görüntüsü verilmesi oldu. Tüketici kesinlikle bilinçli olmalı. Kilosu 7-8, tepsisi 30-40 liradan satılan baklava sağlıksızdır. Hijyenik olmayan ve hileyle hazırlanan tatlılara karşı sektörün yanısıra vatandaş ve denetleyici kurumların dikkatli olması gerekiyor." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x